خرید روسری ایران، دلار را کاملا کنار گذاشت

اظهارات مدير اموربين‌الملل شركت ملي نفت ايران مبني بر كنارگذاشته شدن كامل دلار در مبادلات نفتي ايران، بازتاب بسيار گسترده‌اي در رسانه هاي جهان به‌خصوص رسانه‌هاي آمريكايي داشته است.

به گزارش ايسنا، رسانه‌هاي بزرگ آمريكايي همچون، آسوپيتد پرس، سي.ان.ان، سي.بي.اس، واشنگتن تايمز، سياتل تايمز و هرالد تريبون در كنار رسانه‌هاي مطرح جهان همچون رويترز، شينهوا، ريگزون، اكونوميك تايمز و … به‌طور گسترده به

انتشار اين خبر و ارائه تحليل‌هايي در رابطه با آن پرداخته‌اند.

سي.ان.ان با انتخاب تيتر “ايران دلار را از مبادلات نفتي كنار گذاشت” از تلاش ايران براي كاهش وابستگي به ارز آمريكايي خبر داد و افزود: پيش‌تر ريس‌جمهور ايران در حاشيه نشست سران اوپك در رياض عربستان، دلار را “تكه كاغذي بي ارزش” ناميده بود.

سي.بي.اس نيوز هم با انتخاب تيتر ” ايران به استفاده از دلار در مبادلات نفتي پايان داد” به مساله نگراني توليدكنندگان از كاهش ارزش دلار و فشارهاي وارد شده به اين كشورها و كاهش سود آن‌ها از صادرات نفت اشاره كرد.

سياتل تايمز نيز با انتخاب عنوان “ايران ديگر به دلار نفت نمي فروشد” به بررسي اثرات اين اقدام بر ارزش دلار در بازارهاي سرمايه پرداخت.

همچنين رسانه‌هاي منطقه نيز با بازتاب گسترده اقدام ايران براي كنارگذاشتن دلار از مبادلات نفتي، به بررسي اثرات احتمالي اين اقدام پرداخته‌اند.