خرید روسری بازداشت 4 ايراني در لبنان

يک منبع امنيتي لبنان گفت: «هفته گذشته يک خودرو حامل چهار ايراني در نزديکي مقر سکونت سمير جعجع رييس حزب قوات لبنان توقيف و سرنشينان آن مورد بازجويي قرار گرفتند».
به گزارش «پرس.تي.وي ـ بيروت»، اين منابع درباره جزييات حادثه افزودند: «يکي از افراد موجود در مقر جعجع با ديدن خودرو و ثبت شماره پلاک آن موضوع را به اطلاع مسوولان امنيتي رساند. در ادامه تحقيقات مشخص شد که خودرو مزبور متعلق به يک شرکت اجاره خودرو در حومه جنوبي بيروت بوده که چهار ايراني آن را اجاره کرده بودند که با پيگيري‌هاي به عمل آمده بازداشت شدند».
 
وي گفت: «تحقيق از چهار ايراني بازداشت شده آغاز و در جريان تحقيقات مشخص شد که يکي از آنها دانشجوي دانشگاهي در لبنان و نفر چهارم نيز داراي همسري لبناني است که با اجاره خودرو به هنگام گردش در مناطقي که مسير حرکت حضرت مسيح (ع) بوده است، راه را گم کرده‌اند».
پس از آزادي اين افراد، وکلاي جعجع بدليل تناقضات در اظهارات اين چهار ايراني و اين که آن‌ها زبان عربي را خوب نمي‌دانستند درحاليکه گفته بودند دانشجوي دانشگاه‌هاي لبنان هستند، خواستار کمک گرفتن از مترجم در تحقيقات شده و ب دليل تناقض‌گويي در اظهارات خواستار گسترش تحقيقات قضايي شدند.
به دنبال درخواست براي تحقيق بيشتر، سفارت ايران در لبنان از مقام‌هاي لبناني بطور رسمي خواست تا احضار آن‌ها را براي چهار روز به تعويق اندازند.
روزنامه «المستقبل» نوشت: «چهار ايراني که راه را گم و به منزل سمير جعجع در منطقه معراب در شرق لبنان نزديک شده بودند، در جريان تحقيقات گفته بودند: ما معراب را معراج خوانده و تصور کرديم همانجايي است که پيامبر اسلام (ص) از آن به آسمان رفته است».
اين روزنامه افزود: «ايراني‌ها در طول تحقيقات گفتند که در حال گردش در اماکن مقدس در لبنان و از جمله حريصا نزديک معراب بودند که به دنبال خواندن اشتباه معراب به جاي معراج به آن منطقه رفته‌اند».
منابع امنيتي به روزنامه المستقبل گفتند: «ايراني‌ها به بهانه گردش به طور هفتگي به منطقه حريصا مي‌آيند که در گذشته نيز به دليل مظنون شدن به برخي از آنها دوربين‌هايشان ضبط شده بود». در تماس خبرنگار پرس.تي.وي با سفارت ايران در بيروت مشخص شد که بازداشت‌شدگان چهار تن بودند که يکي از آنها چهار ماه است به لبنان آمده و ديگري نزديک به يک سال است در لبنان به سر مي‌برد. اين افراد با همراه داشتن دوربين عکسبرداري اقدام به تصويربرداري از برخي مناطق در نزديکي محل سکونت سمير جعجع کرده بودند.  در جريان بازجويي‌ها از چهار نفر مزبور در مورد ارتباطات آنها سوالاتي به عمل آمده و به گفته يکي از دانشجويان «هيچ علامت يا نشانه‌اي دال بر اينکه در اين مکان شخصيتي لبناني زندگي مي‌کند يا عکسبرداري از آن ممنوع است، وجود نداشت، ولي در هر حال پس از تحقيقات با تلاش‌هاي سفارت ايران موقتا آزاد شده‌ايم».