خرید روسری هشدار متكي درباره بسته 1+5

وزیرامور خارجه جمهوری اسلامی ایران دریافت بسته پیشنهادی از 1+5 را تائید نکرد و در عین حال هشدار داد که این گروه در ارائه پیشنهادات خود وارد مرزهای ممنوعه نشود.

به گزارش خبرنگار مهر، منوچهر متکی وزیر امور خارجه ظهر امروز در کنفرانس خبری مشترک با ابوبکر عبدالله القربی، همتای یمنی خود اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه 1+5 در جریان نشست اخیر خود با ارسال نامه ای به ایران ضمن تکرار مشوق ها خواستار تعلیق غنی سازی از ایران شده اند را تایید نکرد.

وی با یادآوری دیدارش با وزیر خارجه انگلیس در کویت افزود: در ملاقاتی که در حاشیه اجلاس همسایگان عراق در کویت با وزیر خارجه انگلیس داشتم ایشان به جلسه ای که طی روز گذشته برگزار شد اشاره کرده و اعلام کرد که قرار است نامه ای از سوی 1+5 برای ایران ارسال شود.

متکی افزود: بنده در این نشست به وزیر خارجه انگلیس گفتم که شما بر اینکه کلمه ممنوعه چیست وقوف دارید و لذا توجه داشته باشید که در این نامه وارد مرزهای ممنوعه نشوید.

وزیر خارجه همچنین تدوین بسته جدید از سوی ایران برای مدیریت مسائل و مشکلات جهانی را مورد اشاره قرار داد و گفت: علاوه بر این جمهوری اسلامی ایران با نگاهی وسیع تر در خصوص مسائل بین المللی و منطقه ای در تدارک تهیه بسته ای پیشنهادی با هدف ایجاد فرصت جهت گفتگوهای سازنده برای حل مشکلات در حوزه های مختلف است.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی دیگر مبنی بر اینکه آیا ایران پس از روسیه با کشور دیگری در خصوص بسته پیشنهادی جدیدش گفتگو خواهد کرد؟ اظهار داشت: در جریان سفر اخیر هیئت روسی به تهران محورهای کلی بسته مذکور با اعضای این هیئت مطرح شد و روسیه در جریان نوع نگاه، اهداف و انگیزه های جمهوری اسلامی ایران در خصوص رویکرد جدید در این بسته قرار گرفت.

متکی همچنین از اشتیاق کشورهای دیگر برای قرار گرفتن در جریان جزئیات این بسته خبر داد و گفت: طرف های دیگری نیز اشتیاق دارند تا در جریان این ابتکار جمهوری اسلامی ایران قرار گیرند که بر اساس درخواست آنها هماهنگی هایی در جریان است که پس از نهایی شدن به اطلاع عموم خواهد رسید.

وزیر خارجه در پاسخ به این پرسش که آیا ایران پیشنهاد 1+5 برای توقف غنی سازی اورانیوم در قبال دریافت مشوق های جدید را رد می کند، گفت: ما هنوز نامه ای در این باره دریافت نکرده ایم.