خرید روسری آموزش انقلاب‌مخملی در نمایشگاه کتاب

دو ناشر ایرانی با استفاده از موقعیت منحصر به فرد نمایشگاه و غفلت مسوولین اقدام به انتشار و توزیع کتاب‌های آموزشی در زمینه “انقلاب مخملین” نموده‌اند.

به گزارش «فردا» نشر “روشنگران و مطالعات زنان” کتابی با عنوان “جامعه مدنی، مبارزه مدنی” به قلم “جین شارپ” و نشر نی کتاب “مهاتما گاندی و مارتین لوترکینگ” و “قدرت مبارزه عاری از خشونت” اثری از “مری کینگ” را با ترجمه “شهارم نقش تبریزی” توزیع می‌کنند.

این در حالی است که کتاب‌های یاد شده در قالب جزوات آموزشی براندازی بدون خشونت به زبان‌های مختلف ترجمه شده و با تابلوی “مخالفت‌های مدنی” ـ علیرغم شهرت جهانی مولفین خود ـ در ایران نیز به اشکال مختلف مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

“جین شارپ” پدر کودتاهای مخملی در جهان و مدیر موسسه “آلبرت انیشتین” است. موسسه‌ای که پروژه نافرمانی مدنی در کشورهای اروپای شرقی را به صورت موفقیت‌آمیزی اجرا نموده و ناشر کتاب “از دیکتاتوری تا دموکراسی” در سراسر دنیاست. او سال‌ها در مرکز امور بین المللی دانشگاه هاروارد پروژه “مجازات‌های غیر خشونت‌آمیز” را مدیریت می کرده و اکنون به “طراح غیر خشن سازمان سیا” ملقب شده است.

جین شارپ به همراه همکار خود رابرت هلوی در کتاب “جامعه مدنی، مبارزه مدنی”، ضمن معرفی و آموزش دویست روش براندازی نرم، از “نامه‌های مخالفت و حمایت”، “اعلامیه امضا شده عمومی” و “دادخواست گروهی” به عنوان راه‌های اولیه در براندازی مخملین یاد کرده‌اند. جالب اینکه کتاب‌های مرتبط با این موضوع، مدت‌هاست در نام‌های مختلف و ناشران متفاوت در کشورمان منتشر شده‌اند!

نسخه فارسی “جامعه مدنی مبارزه مدنی” پس از انتشار با انتقاد شدید کارشناسان سیاسی مواجه شده بود؛ ولی علیرغم ارایه نظرات کارشناسی همچنان با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تجدید چاپ شده است. به نظر می‌رسد که کتاب‌های مرتبط با این موضوع محدود به موارد فوق نبوده و در سطح گسترده‌تری در کشورمان تالیف و ترجمه شده‌اند.