خرید روسری اوباما: باید از “گاوچرانی” دست برداشت

“باراک اوباما” کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا و سناتور دموکرات اعلام کرد که این کشور باید لحن خود را در سیاست خارجی تغییر داده و از دیپلماسی گاوچرانی “جرج بوش” تنها با تهدیدات پوچ و به رخ کشیدن سلاح دست بردارد.

وی در گفتگویی با شبکه ان بی سی گفت: برای ما مهم این است که از زبانی استفاده کنیم به جامعه جهانی سیگنالی روشن دهد که ما از چیزی مثل “دیپلماسی گاوچرانی” و یا نبود دیپلماسی که در زمان جرج بوش می بینیم، کناره می گیریم.

اوباما که در رقابت های ریاست جمهوری در بین دموکرات ها پیشی گرفته است، پس از متهم کردن “هیلاری کلینتون” دیگر کاندیدای دموکرات بخاطر اظهارات تند وی در رابطه با ایران گفت که چنین اظهاراتی بازتاب دهنده سیاست دولت بوش هستند.

کلینتون هفته گذشته سخنانی جنجالی گفته و اعلام کرد که در صورت حمله هسته ای ایران به اسرائیل، آمریکا توان این را خواهد داشت که ایران را بطور کامل نابود کند.

اوباما خاطر نشان داشت: این آن زبانی نیست که ما اکنون بدان نیاز داریم. من فکر می کنم که این بازتاب (موضع) جرج بوش است.

به گفته وی، بوش سیاست غلطی در رابطه با ایران اجرا می کند و تاکید کرد: ما سیاست خارجی تهدیدات پوچ، به رخ کشیدن سلاح و اعلامیه های تند را اجرا می کنیم، اما در عین حال تصمیماتی استراتژیک می گیریم که در حقیقت سبب تحکیم ایران می شوند.

وی در پاسخ به این سوال که اگر او رئیس جمهور شود، چگونه در مورد حمله ایران به اسرائیل عمل خواهد کرد، اطلاع داد که آمریکا از تعهدات خود بعنوان متفق اسرائیل امتناع نمی کند.

این سناتور گفت: اسرائیل متفق ماست. این مهمترین متفق ما در منطقه است و ما بی تردید در پاسخ به هرگونه حمله، هسته ای یا غیره (به اسرائیل) قاطعانه و متناسب عمل خواهیم کرد.

اوباما تاکید کرد که در صورت پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری، او امکان اقدامات نظامی را غیر ممکن نمی داند و افزود: من همیشه گفته ام که اگر فرمانده کل باشم، گزینه های نظامی را از روی میز بر نمی دارم و برای ما درست است که آماده رویارویی با هر وضعیت غیر قابل پیشبینی باشیم.

در عین حال اوباما در رابطه با خبری که هفته گذشته توسط شبکه ان بی سی پخش شده بود، درباره این که در دولت بوش هم اکنون برنامه حمله هوایی احتمالی به کارخانه های موشک سازی و مناطق استقرار نیروهای نظامی ویژه ایران آماده می شود، زیرا آمریکا اطلاعاتی در دست دارد، مبنی بر اینکه ایران به شورشیان عراقی و عملیات آنها علیه نظامیان آمریکایی کمک می کند، ترجیح داد توضیحی ندهد. مجری این شبکه از اوباما پرسید که آیا او آماده حمایت از چنین حمله ای به ایران هست یا نه، و او پاسخ داد: بگذارید فعلاً دسیسه سازی نکنیم. من می خواهم در ابتدا اثباتی که دولت مطرح می کند را ببینم و نیز این که این برنامه ها چگونه هستند.