خرید روسری بازديد رهبري از نمايشگاه نوآوري‌هاي فارس

رهبر انقلاب اسلامي روز سه‌شنبه حدود سه ساعت از بخش‌هاي مختلف نمايشگاه نوآوري‌ها، ابداعات و اختراعات استان فارس بازديد کردند. به گزارش ايسنا، در اين نمايشگاه آخرين دستاوردهاي علمي و ابداعات و اختراعات دانشمندان و متخصصان دانشگاه شيراز، دانشگاه علوم پزشکي شيراز، بخش‌هاي صنايع و معادن، کشاورزي، برق، راه و ترابري، صنايع دفاعي، پارک علم و فناوري و مخترعان و نخبگان استان فارس ارائه شده بود.
از جمله بخش‌هاي اين نمايشگاه، بخش نانو دانشگاه شيراز بود که در آن تحقيقات و دستاوردهاي علمي در حوزه‌هاي نانوالکترونيک، نانو بايو، نانوشيمي، نانوفيزيک، نانومواد و نانو محاسبات به نمايش گذاشته شده بود. همچنين دستاوردهاي پژوهشي مرکز تحقيقات تابش دانشگاه شيراز با همکاري سازمان انرژي اتمي ارائه شد. پژوهشکده بيوتکنولوژي، مرکز تحقيقات بخش مهندسي شيمي، نفت و گاز، مرکز تحقيقات هوايي، مرکز پژوهش‌هاي علوم جوي و اقيانوسي و مرکز حمايت از ايده‌هاي برتر دانشگاه شيراز از جمله بخشهايي بودند که توانمندي‌ها و نوآوري‌هاي علمي خود همچون مدل هيدروالاستيک دريچه‌هاي سد، مدل پيش‌بيني خشکسالي و ترسالي در کشور، و سامانه سوخت‌گيري تمام اتوماتيک را به نمايش گذاشته بودند و رهبر انقلاب اسلامي از نزديک در جريان آنها قرار گرفتند.
 

 در غرفه دانشگاه علوم پزشکي شيراز، پيشرفت‌هاي علمي متخصصان و محققان استان فارس در زمينه پيوند اعضا به ويژه پيوند کبد، کليه، پانکراس، مغز و استخوان، و قرنيه ارائه شده بود. حفره سنج رحم، اولين نرم افزار تحت وب براي مديريت و کنترل عفونت‌هاي بيمارستاني، نخستين طرح الگوسازي امنيت غذا و تغذيه در استان فارس، ساخت بتون با قابليت‌هاي ويژه براي حفاظ گذاري در راکتورهاي هسته‌اي و بخش‌هاي راديوتراپي، و طرح بزرگ غربال‌گري برخي بيماري‌هاي شايع در استان فارس از ديگر ابداعات و نوآوري‌هايي بود که در اين غرفه ارائه شده بود.

در بخش صنعت و معدن نمايشگاه نيز آيت‌الله خامنه‌اي از ابتکارات و اختراعات مهندسان استان فارس از جمله در صنايع پتروشيمي، مخابرات، و لوله‌هاي انتقال آب بازديد کردند. طراحي و توليد سامانه هوشمند موتور، سامانه انتقال ارتباطات سيار، طراحي و ساخت کنتور الکترومغناطيسي، توليد انواع الکترودهاي نوار عصب و عضله، توليد کامپوزيت هاي پلاستيکي پيشرفته، لوله‌هاي «جي. آر. پي» براي انتقال آب و جمع‌آوري فاضلاب شهري، توليد الکترو فيلترهاي هيبريد براي کاهش آلايندگي کارخانه‌هاي سيمان، و بُردها و سيستم‌هاي کنترل صنايع نفت، پتروشيمي و پالايشگاهها در بخش صنعت و معدن به نمايش گذاشته شده بودند. طرح مبارزه بيولوژيک با آفات گياهي، دستگاه فيزيوتراپي ديجيتال قابل حمل، دستگاه ترميم و جراحي بيماري‌هاي استخوان، توليد انواع ترانس ها، دستگاه تمام خودکار برداشت ميوه، استفاده از اکسيژن در پرورش ماهي، تسطيح ليزري اراضي زراعي، و دستگاه سوپر دروگري سواري از ديگر ابتکارات و اختراعات اين نمايشگاه است.

همچنين آيت‌الله خامنه‌اي فرمانده کل قوا از غرفه ويژه آخرين دستاوردهاي صنايع دفاعي وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح بازديد کردند. در اين غرفه تجهيزات الکترونيکي نظامي، تسليحاتي، قطعات الکترونيکي، تقويت کننده هاي راداري فرکانس بالا، سامانه هاي الکترونيکي ناوبري هوايي و دريايي، انوع چترهاي نجات، مراکز تلفن مخابراتي نظامي، شبيه سازها، رادارهاي مراقبت زميني و نيز فعاليت هاي تحقيقاتي، پژوهشي در زمينه الکترونيک، هوادريا، الکتروآکوستيک و فيزيک دريا به نمايش درآمده بود. در بازديد رهبر انقلاب اسلامي از اين نمايشگاه، آيت‌الله حائري شيرازي نماينده ولي فقيه و امام جمعه شيراز، رضازاده استاندار فارس، سردار نجار وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح نيز حضور داشتند.