خرید روسری تاسف كمال تبريزي از حذفيات «شهريار»

كمال تبريزي خبر داد: بدون اطلاع، از حدود 60 دقيقه قسمت نوزدهم سريال «شهريار»، فقط هفت دقيقه را به نمايش در آوردند.

اين كارگردان ضمن اشاره به قسمت اخير پخش‌شده از سريال «شهريار» در جمعه‌ گذشته به ايسنا گفت: معمولا بر روي حذفيات سريال «شهريار» اگر قرار بود جمله‌اي، يا تصويري كوتاه شود با هماهنگي بين بنده و مهدي فرجي(مدير شبكه دو سيما) اتفاق مي‌افتاد؛ چون از ابتداي ساخت توافقاتي انجام داديم كه هرگونه تغيير ايجاد شود، با من درميان بگذارند.

وي تصريح كرد: اما براي اولين‌بار در جمعه‌اي كه گذشت، از قسمت نوزدهم سريال «شهريار» با تايم حدود 60 دقيقه فقط هفت دقيقه به نمايش درآمد و بيش از 50 دقيقه‌ي سريال از سوي «سيمافيلم» حذف شد؛ بنابراين از قسمت نوزدهم فقط 6 تا 7 دقيقه به اضافه قسمت بيستم، به‌عنوان قسمت 19 پخش شد و بسياري از موضوعات عاشقانه‌ي بين شهريار و همسر وي (عزيزه) حذف شده است.

تبريزي يكي از دلايل عمده اين اتفاق را مربوط به نامه‌ اعتراض‌آميز يكي از دختران شهريار به رييس سازمان صدا و سيما دانست و گفت: اين نامه براي رييس سازمان صداوسيما نوشته شده و باعث شده مسوولان سازمان نسبت به اين سريال با احتياط رفتار كنند.

براساس اين نامه بنده جلسه‌اي با مسوولان سيما فيلم داشتم و بندبند موارد را توضيح دادم و دوستان در اغلب موارد قانع شدند. اما به يك‌باره به زيباترين صحنه‌هاي قسمت نوزدهم كه رسيديم اغلب صحنه‌ها حذف شد.

تبريزي اين روند را براي پخش اين سريال تاسف‌برانگيز دانست و گفت: اين اتفاق بدي براي من بود؛ بنابراين سعي خواهم كرد كه در مجامع فرهنگي و دانشگاه‌ها قسمت نوزدهم سريال را به طور كامل پخش كنم تا حداقل يك عده از مردم كه علاقه‌مند، اين بخش را كامل ببينند.

اين كارگردان خاطرنشان كرد: مواردي كه از بخش نوزدهم سريال حذف شده مساله مميزي نداشته، بلكه مربوط به اعتراضات يكي از دختران شهريار است.

او اظهار اميدواري كرد كه براي دو قسمت باقي‌مانده اتفاقي نيفتد و افزود:در صورت تكرار، سريال را هم در مجامع فرهنگي و دانشگاهي نمايش خواهد داد. چون سريال ساخته‌ شده هيچ ادعاي براي نمايش همه‌ي واقعيت‌هاي زندگي شهريار ندارد و اساسا تاكيد بر واقعيات از طريق فيلم مستند اتفاق مي‌افتد، در حالي كه سريال «شهريار» يك اثر نمايشي است و اساسا اين امكان وجود نداشت كه ما به همه‌ جزييات زندگي «شهريار» بپردازيم.

وي تصريح كرد: خانواده‌ي محترم شهريار از ابتدا در جريان ساخت اين سريال قرار داشتند و با سفري كه من و آقاي اردشير رستمي قبل از آغاز تصويربرداري به شهر تبريز داشتيم با فرزند شهريار آقاي هادي بهجت تبريزي به گفت‌و گويي مفصل در اين زمينه نشستيم كه نوار ضبط شده‌ي اين گفت‌وگو نيز موجود است.

متاسفانه در آن دوره هيچ يك از دختران شهريار حاضر به گفت‌وگو با ما نشدند و نسبت به ما كم لطفي كردند؛ صرفا گفت‌و گوهاي آقاي هادي بهجت تبريزي و بقيه‌ي اساتيدي كه در تبريز حضور داشتند و با ما گفت‌و گو كردند مبناي اصلاحاتي شد كه بر روي فيلم‌نامه‌ي نهايي انجام داديم.

وي اعلام كرد در يك فرصت مناسب با حضور عوامل اين سريال در ايسنا، توضيحات كاملي درباره‌ي مجموعه‌ي «شهريار» ارائه خواهد داد.