خرید روسری تحیر لاوروف از ادعای لندن درباره ایران

“سرگی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که توافقات بدست آمده در گروه 1+5 میانجیگران در حل مسئله هسته ای ایران که روز 2 مه در لندن برگزار شد، تدوین بسته پیشنهاداتی مشوق و صرفاً مثبت برای ایران را در نظر دارد.

به گزارش خبرگزاری «نووستی»، وی روز دوشنبه طی کنفرانسی مطبوعاتی گفت: “برخی از همکاران ما در این مذاکرات که در لندن برگزار شدند، بطور غیر منتظره برای من، در نشست هایی که امروز در راستای مرور آتی بر قرارداد منع گسترش سلاح هسته ای (ان پی تی) انجام می شوند، سعی کردند مسئله را طوری جلوه دهند که گویا ما در لندن درباره تشدید مواضع در رابطه با ایران توافق کردیم. ما به اطلاع رساندیم که این کاملاً تحریف آن چیزی است که در لندن رخ داد”.

به گفته وی توافقی درباره تشدید مواضع حاصل نشده است.

لاوروف افزود: “این برخورد نادرست افرادی است که با آنها توافق کرده بودیم بسته مشوق آماده کنیم”.

وی در پاسخ به سوالات خبرنگاران گفت: “بسته پیشنهادی در زمانی که ما با ایران توافق کنیم، به این کشور داده خواهد شد. مسلماً از آنجایی که این بسته ویژه ایران است، درباره محتوای آن نیز اول ایران آگاهی خواهد یافت. از این رو درباره محتوای این بسته من نمی توانم چیزی بگویم، تنها این را می گویم که بسته دارای مشوق های مثبت بیشتری است”.

در سایت رسمی وزارت خارجه انگلیس اطلاعیه “دیوید میلیباند” وزیر خارجه این کشور درج شد که طوری تنظیم شده است که گویا به نمایندگی از تمامی وزرای کشورهای گروه 1+5 است.

وزارت خارجه روسیه با صدور اطلاعیه ای رسمی اعلام نمود که پس از دیدار، میلیباند بعنوان رئیس نشست یادشده از سوی سایر وزرا تام الاختیار شناخته شد که درباره برگزاری نشست اطلاعیه تنظیم کند.

در اطلاعیه وزارت خارجه روسیه گفته می شود: “هیچ ارزیابی سیاسی جدیدی درباره ماهیت “مشکلات” و یا “تهدیدات” ناشی از برنامه هسته ای ایران توسط وزرا بررسی نشد”.

همچنین آمده است: “ما در ارزیابی های خود از اوضاع پیرامون برنامه هسته ای ایران و ماهیت آن بر مفاد قطعنامه مربوطه شورای امنیت سازمان ملل متحد تکیه داریم که همان طور که معلوم است، روسیه از آن حمایت کرد”.