خرید روسری تصاویر: ده هزار کشته در گردباد میانمار

وزیر خارجه برمه(میانمار) گفته است که ده هزار نفر در اثر گردباد شدیدی که اوایل هفته جاری غرب این کشور را درنوردید، کشته شده اند.وی گفته است که ممکن است تعداد تلفات بیشتر باشد و بنابر این، برمه(میانمار) از کمکهای جهانی استقبال می کند.
در گذشته مقامات دولت نظامی برمه(میانمار) با تردید از کمکهای جهانی استقبال می کردند.بر اساس گزارشها کمکهای جهانی بسوی برمه ارسال شده است.
اظهارات وزیر خارجه برمه(میانمار) مدتی پس از آن عنوان شد که رسانه دولتی برمه(میانمار) تعداد کشته شدگان گردباد را 4000 نفر اعلام کرد. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد اکنون صدها هزار نفر در این کشور به آب آشامیدنی و سرپناه نیاز دارند.
پنج منطقه برمه مناطق آسیب دیده اعلام شده است.گردباد موسوم به “ناگریس” که در اوایل هفته جاری به برمه رسید. گردبادی مشابه در سال 1999 در هند باعث کشته شدن تقریبا 10 هزار نفر شد. بر اساس گزارش تلویزیون دولتی برمه بیش از 3900 نفر در رانگون بزرگترین شهر برمه(میانمار)، و منطقه “ایراوادی”، کشته شده اند.
بر اساس همین گزارشها، بیش از 2800 نفر مفقود و 41 نفر نیز مجروح هستند.گزارش تلویزیون دولتی برمه از سوی منابع مستقل تایید نشده است.بر اساس گزارشها خطوط برق و تلفن رانگون قطع شده است و ذخیره آب شهرشدیدا آسیب دیده است.

منابع سازمان ملل متحد می گویند که به دلیل صدمه شدید به جاده ها و شبکه تلفن کشور، مشکل است که بتوان تعداد دقیق کشته شدگان را فهمید. سرعت بادهایی که به مناطق غرب برمه برخورد کرد تا 190 کیلومتر در ساعت رسید.

همسر رییس جمهوری آمریکا دولت میانمار را سرزنش کرد لورا بوش، همسر رییس جمهوری  آمریکا، دولت نظامی میانمار را به دلیل کوتاهی در اخطار دادن از خطر گردباد به شهروندان آن کشور، مورد سرزنش قرار داد. خانم بوش گفت رسانه های دولتی میانمار باید زودتر به مردم هشدار می دادند و همچنین، دولت نظامی آن کشور، به خواست های اولیه مردم بی توجهی نشان داده است. نیان وین ( Nynan Win )، وزیر خارجه میانمار گفته ممکن است تلفات حادثه گردباد در این کشور به ده هزار تن، برسد.