خرید روسری “داورفر” در قطعه هنرمندان آرام گرفت

پیکر مرحوم اسماعیل داورفر صبح امروز سه‌شنبه 17 اردیبهشت با حضور هنرمندان از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع شد.

به گزارش مهر، ایرج راد در مراسم تشییع پیکر بازیگر باسابقه سینما، تئاتر و تلویزیون ایران ضمن ابراز تأسف از درگذشت هنرمندی توانا گفت: “من باورم نمی‌شود آدمی که تمام عمر پرتلاش و پرحرکت بود از میان ما برود. وی با سلامت زندگی کرد و منضبط و اخلاقگرا بود. او خنده دیگران را دوست داشت و در بدترین شرایط لبخند می‌زد و همه را شاد می‌کرد.”

مدیر عامل خانه تئاتر یادآور شد: “طی سال‌های مختلف فعالیت در اداره تئاتر و سفرهایی که در کنار داورفر می‌رفتیم همواره به همه انرژی می‌داد و انسان در کنار وی توان کار کردن می‌گرفت. من نمی‌توانم داورفر را بی‌توان و خفته ببینم. او زحمت فراوان کشید و کمتر گله کرد و آنچه ناراحتش می‌کرد را در دل نگه می‌داشت. وی بازیگری انتخابگر و افتخار تئاتر و هنر تصویر بود.”

در ادامه این مراسم جمشید مشایخی نیز با ابراز تأسف مرگ مرحوم داورفر گفت: “ای کاش من جای داورفر رفته بودم. اسماعیل داورفر در همه سفرها شاد بود و همه را شاد می‌کرد. او غم خود را همیشه پنهان می‌کرد و از هنرمندان بزرگ تئاتر بود. من در کنار وی در بسیاری از تئاترها شرکت داشتم. به طور کلی اسماعیل داورفر مردی از حسادت به دور و عاشق هنر بود.”

اکبر زنجانپور از دیگر هنرمندان حاضر در این مراسم بود که با بیان اینکه بازی‌های داورفر پر از طنز بود ولی هرگز به ابتذال کشیده نشد اظهار داشت: “امروزه کمتر می‌توان بازیگری نظیر داورفر داشت. کسی که درد را نمی‌شناسد نمی تواند لبخند بر لب کسی بنشاند. داورفر درد را می‌شناخت و می‌توانست دیگران را بخنداند.”

پس از سخنان این هنرمندان پیشکسوت در جمع هنرمندان و مردم حاضر در مقابل تالار وحدت، پیکر مرحوم اسماعیل داورفر به قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) منتقل شد تا در آنجا با خاطره تمام نقش‌هایی که در زندگی ایفا کرد در کنار باقی رفتگان خاک به خواب ابدی برود.

عزت‌الله انتظامی، جمشید لایق، فردوس کاویانی، سعید پورصمیمی، مرتضی احمدی، داریوش اسدزاده، ولی شیراندامی، اصغر بیچاره، محمود بنفشه‌خواه، محمد سریر، عزت‌الله رمضانی‌فر، هادی مرزبان، محمد ابهری، هرمز هدایت، آزاده پورمختار، بیوک میرزایی، منیژه محامدی، محمد اسکندری، داود فتحعلی‌بیگی، کاظم هژیرآزاد، سهراب سلیمی، خسرو احمدی، شکرخدا گودرزی و اردلان شجاع‌کاوه از دیگر هنرمندان حاضر در این مراسم بودند.

در مراسم تشیع پیکر مرحوم اسماعیل داورفر از میان تمام متولیان هنر و مدیران تئاتر و سینما و تلویزیون، تنها اصغر امیرنیا رئیس بنیاد فرهنگی هنری رودکی حضور داشت.

اسماعیل داورفر شنبه 14 اردیبهشت در سن 76 سالگی پس از یک دوره بیماری طولانی در منزل خود درگذشت. آن مرحوم سال 1311 در تهران به دنیا آمد و در 24 سالگی پا به عرصه تئاتر گذاشت. او بازی در سینما را سال 1348 با “گاو” داریوش مهرجویی آغاز کرد و سال بعد از آن در “آقای هالو” حضور یافت. داورفر بیش از 15 فیلم سینمایی در کارنامه داشت.