خرید روسری ديدار رهبر چين از ژاپن پس از يك دهه

براي نخستين بار در يک دهه گذشته، «هو جينتائو»، رهبر چين از ژاپن ديدن مي‌کند.
به گزارش «بي.بي.سي»،‌ وي در اين سفر پنج روزه انتظار مي‌رود با «ياسو فوکودا»، نخست وزير ژاپن درباره موضوعات تجاري، امنيتي و اختلافات دو کشور بر سر ميادين دريايي گاز گفت‌وگو کند.
روز دوشنبه، رهبر چين، پيش از ترک پکن ابراز اميدواري کرد اين ديدار سرآغاز «بهار هميشه گرم دوستي» بين اين دو همسايه باشد.
خبرنگاران مي‌گويند، در چند سال گذشته، سردي عميقي بر روابط دو کشور حاکم بوده است.
چين تماس‌هاي عالي‌رتبه با ژاپن را بين سال‌هاي 2001 تا 2006 در دوران نخست‌وزيري «جونيشيرو کوئيزومي» متوقف کرد.
پکن از بازديدهاي پي‌درپي «کوئيزومي» از معبد «سايوکوني» که براي چيني‌ها، يادآور دوران سلطه ژاپني‌هاست، به خشم آمد. اما ياسو فوکودا تلاش کرده که قدري از سردي روابط بکاهد.
او قول داده در دوران نخست‌وزيري از اين معبد ديدن نکند و گفته است ژاپن بايد نسبت به گذشته‌اش فروتني پيشه کند.
گفتني است، جايگزيني لينگ لينگ در دستور کار نخست‌وزير ژاپن است.
تحليلگران مي‌گويند، اين سفر که طولاني‌ترين ديدار هو جينتائو از يک کشور خارجي به شمار مي‌رود، حاکي از اهميت تقويت روابط با ژاپن از ديدگاه چين است.
رهبر چين به گزارش خبرگزاري رسمي شين هوا گفت: من مشتاق ملاقات با دوستان قديمي ژاپني و نيز دوستان جديد بيشتري در اين ديدار هستم.
«کريس هاگ»، خبرنگار «بي.بي.سي» در توکيو مي‌گويد: اين به سود هر دو کشور است که به يکديگر نزديکتر شوند.
چين براي توسعه اقتصادي، نياز به فناوري ژاپني و سرمايه‌گذاري اين کشور دارد. ژاپن نيز به دنبال کاهش تقاضا در بازارهايي چون آمريکا، نيازمند بازار چين براي فروش توليداتش است.
 
چين با سبقت از آمريکا به نخستين شريک تجاري ژاپن تبديل شده است. روابط تجاري دو کشور در يک سال گذشته، با 12 درصد رشد به 6/236 ميليارد دلار رسيده است.
نخست‌وزير ژاپن همچنين اميدوار است جايگزيني براي لينگ لينگ خرس پانداي 22 ساله باغ وحش توکيو که هفته پيش به دليل ايست قلبي درگذشت، پيدا کند.
 
خبرنگار ما مي‌گويد: مشکلات متعددي همچنان بين دو کشور هست.
چين و ژاپن بر سر منابع نفت و گاز موجود در زير درياي چين شرقي دچار اختلاف هستند. هر دو کشور مدعي حاکميت بر اين منطقه هستند.
«هو جينتائو» پيش از ترک پکن گفت: بروز اختلافات اجتناب‌ناپذير بوده و طبيعي است که ديدگاه هاي گوناگوني در روابط دو کشور وجود داشته باشد.
او افزود: آنچه مهم است، اين که دو طرف ديدگاهي صادقانه نسبت به مسائل داشته باشند و با مبادلات دوستانه خود بر اين اختلافات فايق آيند.