خرید روسری سولانا باز هم بسته مي آورد

با وجود تاکید مقامهای کشورمان بر اینکه با پیشنهادهایی که حقوق مشروع ملت ایران را نادیده بگیرد، موافقت نخواهند کرد،مقامهای آمریکایی گفتند که اعضای گروه 1+5 به زودی، بسته اصلاح شده مشوقها برای توقف برنامه هسته ای ایران را به این کشور توسط مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تحویل خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، این مقامهای آمریکایی همچنین به این مسئله اشاره کردند که انتظارات برای دریافت یک پاسخ مثبت(از سوی ایران) پایین است. این نشان می دهد که آمریکایی ها به این حقیقت که ایران هرگز از حقوق مشروع هسته ای خود از جمله غنی سازی اورانیوم دست نمی کشد، اعتراف می کنند.

یک مقام ارشد آمریکایی در پاسخ به این سئوال که بسته مشوقها ( که پنج کشور عضو دائم شورای امنیت و آلمان،جمعه 13 اردیبهشت ماه در لندن بر سر آن توافق کردند) چه زمانی رسما به ایرانیها تحویل داده خواهد شد، گفت:” فکر می کنم خیلی زود.”

وی افزود: مقامهای ارشد دولتی چین، روسیه، آمریکا، فرانسه و انگلیس ( اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد) و آلمان هم اکنون در حال بررسی تصمیم گرفته شده در لندن هستند و به زودی رویکردی در قبال تهران اتخاذ خواهد شد. فرانسه اعلام کرده که این امر احتمالا طی چند روز آینده صورت خواهد گرفت.

این مقام در واکنش به مخالفت جمهوری اسلامی ایران با هر پیشنهادی که حقوق مشروع هسته ای ملت ایران از جمله غنی سازی اورانیوم را نادیده بگیرد، گفت :” صراحتا بگویم که این گام مهمی به طرف جلو نیست، زیرا ما فکر می کنیم که این پیشنهاد در مرحله اول یک پیشنهاد بسیار خوب بود. ما حقیقتا نمی فهمیم که چرا ایرانیها علاقه مندی زیادی به آن نشان نداده اند. “اساس مشوقهای جدید پیشنهاد ژوئن سال 2006 به ایران است.

وی پیش بینی کرد که واکنش ایران به این پیشنهاد با توجه به آنچه که ایرانیها قبلا گفته اند، واکنش خوبی نباشد.

روز گذشته ایران اعلام کرد به هر مشوقی که حق ایران در فناوری هسته ای را نقض کند، توجه نخواهد کرد.

مقام آمریکایی مذکور خاطر نشان کرد:” این بسته پیشنهادی جدید تاکید می کند که ما ( آمریکا) علاقه مندیم با آنها ( ایران) رابطه داشته باشیم.”

به گفته وی، چین و روسیه که تمایلی به اقدامهای تنبیهی بیشتر علیه ایران ندارند، خواستار افزودن بندهای “سختی” به این بسته شدند که البته در آن گنجانده نشد.

این مقام بدون اشاره به جزئیات بیشتر افزود:”آنها به دنبال یک پیشنهاد کاملا متفاوت تر بودند. آنها خواستار تسهیل سیاسی بیشتر و انعطاف بیشتر در جنبه های خاص همکاری هسته ای بودند.”

” تام کیسی” سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا و دیگر مقامهای آمریکایی ادعا کردند که اگر ایران همچنان به رد این پیشنهاد ادامه دهد، با فشار بیشتر بین المللی به شکل تحریم و اقدامهای تنبیهی دیگر روبرو خواهد شد.

به گفته مقام آمریکایی مذکور، احتمالا ” خاویر سولانا” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این پیشنهاد را به ایرانیها تحویل خواهد داد، اما هنوز بر سر این مورد توافقی صورت نگرفته و هنوز مشخص نیست که این پیشنهاد به چه کسی در ایران تحویل داده شود.

وی گفت : بعید است که یک ضرب الاجل رسمی به ایرانیها داده شود، اما این مسئله همچنان تحت بحث و بررسی است.

از سوی دیگر، “سرگئی لاوروف” وزیر امورخارجه روسیه روز گذشته تاکید کرد که هیچ توافقی در نشست اخیر گروه 1+5 در لندن برای تشدید مواضع علیه ایران(به سبب پافشاری بر حقوق مشروع هسته ای) حاصل نشد و توافقات به دست آمده،تدوین بسته پیشنهادی مشوق صرفاً مثبت برای ایران را در نظر دارد.