خرید روسری قهر الهام از سخنگويي دولت؟!

پس از تحولاتي که در پي مواضع غلامحسين الهام در قياس بين احتمال تغيير وزير اقتصاد و وزير کشور با سنت دروغ سيزده رخ داد، تا به امروز نشست سخنگويي غلامحسين الهام با خبرنگاران برگزار نشده است.

به گزارش «فردا»، سخنگوي دولت در نخستين نشست هفتگي خود با خبرنگاران در سال جديد با مقايسه انتشار اخباري مبني بر تغيير 4 وزير کابينه با دروغ «سيزده به در» گفته بود: خاصيت تعطيلات طولاني مدت براي رسانه‌ها پيداکردن سوژه‌هاي داغ پس از اين تعطيلات است و به نظر مي‌رسد اين اخبار شباهت بيشتري با سناريوي سيزده به در دارد که در روز هفده فروردين منتشر شده است!

اما چهار روز پس از پخش موضع الهام و با انتشار يادداشت محمود احمدي‌نژاد که از جدي شدن برخي تغييرات در کابينه حکايت داشت، سخنگوي دولت بر خلاف موضع پيشين خود از برنامه تغيير وزير اقتصاد و وزير کشور خبر داد و گفت: بنده تا روز يکشنبه از اين تغييرات اطلاعي نداشتم.

سخنگوي دولت که بي اطلاعي اش از تغييرات کابينه حتي انتقاد شديد رسانه ملي را نيز برانگيخته بود، در گفتگويي که با خبرگزاري جمهوري اسلامي انجام داد، درباره يادداشت رئيس‌جمهور در خصوص ادامه تغييرات در دولت تاکيد کرد که مباحث مربوط به دروغ سيزده و … با هدف تخريب دولت منتشر شده است.

اما درست يک هفته پس از آغاز موج نخست انتقادات از الهام، مجلس شوراي اسلامي مصوبه‌اي در خصوص شغل محسوب شدن فعاليت حقوقدانان شوراي نگهبان را به تصويب رساند که نخستين مشمول اين مصوبه از ديد رسانه‌ها و افکار عمومي غلامحسين الهام محسوب مي‌شد و بر همين اساس نيز فرداي آن روز اغلب رسانه‌هاي داخلي و حتي صداوسيما از قطعي شدن تغيير سمت سخنگوي دولت و وزير دادگستري در صورت تأييد مصوبه قوه مقننه از سوي شوراي نگهبان خبر دادند و جالب آنکه رسانه ملي نيز در اين ميان اخبار مربوط به اين موضوع را با آب و تاب بيشتري پخش نمود.

بلافاصله پس از اين جريانات، سخنگوي دولت در نامه‌اي گلايه‌آميز خطاب به رئيس جمهور ضمن اشاره به مصوبه مجلس و برخي برنامه‌هاي صدا و سيما در خصوص وي، براي کناره گيري از مناصب دولتي اعلام آمادگي کرد.

هر چند که طرح الحاق يک تبصره به قانون ممنوعيت تصدي بيش از يک شغل از سوي شوراي نگهبان مغاير قانون اساسي دانسته و رد شد اما نوع واکنش رسانه‌ها به مصوبه مجلس، پيام‌هاي قابل توجهي را براي دولتمردان چند شغله در پي داشت.

به هر حال پس از چند موج گسترده و بي‌سابقه انتقادات صريح از غلامحسين الهام و با نامه گلايه آميز او به رئيس جمهور تا به امروز در حالي که نشست سخنگويي دولت تقريبا هر هفته يک بار ( يا احيانا دو هفته يک بار) برگزار مي‌شد، طي 30 روز گذشته اين نشست مطبوعاتي برگزار نشده است.

حال بايد ديد دليل برگزار نشدن نشست هفتگي الهام با خبرنگاران، قهر او از يکي از پست‌هاي دولتي‌اش به واسطه آنچه بي‌مهري ديگران به دولت نهم خوانده مي‌شد، بوده يا تعدد مشاغل وزير دادگستري مانع برگزاري اين جلسه شده است؟

شکي نيست که با توجه به روند پرشتاب تحولات داخلي و همچنين مسائل خارجي مربوط به کشور که بخش قابل توجهي از آن به دولت نهم باز مي‌گردد، برگزاري نشست سخنگوي دولت نه يک نياز پيش پا افتاده که ضرورتي اجتناب‌ناپذير براي پاسخگويي به پرسش‌ها، شبهات، اخبار و مطالب مربوط به دولت در ابعاد خارجي و داخلي است.