خرید روسری آتش گشودن به سوي خودروهاي ديپلماتيک ايراني در بيروت

خبرنگار «» از بيروت گزارش داد: صبح امروز نيروهاي شبه نظامي جريان «المستقبل» لبنان وابسته به سعد حريري، به روي دو خودرو ديپلماتيک ايران در بيروت در بين راه‌هاي المرج ـ برالياس آتش گشودند.
از سوي ديگر نيروهاي شبه نظامي اين جريان به همراه نيروهاي وابسته به نيروهاي قوات لبنانيه سمير جعجع و نيروهاي حزب وليد جنبلاط، راه‌هاي مواصلاتي جنوب ـ بيروت و راه‌هاي ارتباطي دمشق ـ بيروت در نقطه مرزي «المصنع» در منطقه «اشتوره» در شرق لبنان را با استفاده از سلاح مسدود کردند که با دخالت ارتش لبنان اين راه دوباره بازگشايي شد.
اين در حالي است که در اعتصاب عمومي روز گذشته بيروت نيروهاي شبه نظامي وابسته به اين سه جريان، به سوي برخي از تظاهرکنندگان با استفاده از «آر.پي.جي» هفت و سلاح‌هاي انفردي آتش گشودند.

اين اقدام نظامي در حالي شدت گرفت که عصر روز گذشته مفتي رسمي اهل سنت لبنان «شيخ محمد رشيد قباني» با قرائت يک بيانيه از پيش آماده شده حملات شديدي عليه حزب‌الله و ايران نمود و حزب‌الله را به اشغال و تعطيلي يکساله بيروت متهم کرد. اين بيانيه وي که بي‌شباهت به اتهامات وليد جنبلاط عليه حزب‌الله و ايران نبود، واکنش شديدي از سوي محافل سياسي و تشکيلات اهل سنت لبنان که در ائتلاف با مقاومت اسلامي لبنان به سر مي‌برند، داشته است.
ساعاتي پيش نيز مجلس اعلاي شيعيان لبنان با صدور بيانيه‌اي شديداللحن، اقدامات دولت سينيوره را عليه مقاومت اسلامي لبنان به شدت محکوم کرد و اين دولت را مجري دستورات آمريکا و اسرائيل قلمداد کرد. در اين بيانيه اظهارات وليد جنبلاط عليه ايران و درخواست وي مبني بر اخراج سفير ايران از بيروت به شدت محکوم شده و از دولت ايران به عنوان حامي ملت و مقاومت اسلامي لبنان تجليل شد.
«شيخ عبدالامير قبلان» نايب رئيس مجلس اعلاي شيعيان لبنان نيز ساعتي پيش در يک نطق رسمي بدون ذکري از مفتي اهل سنت لبنان، همه طرف‌هاي ديني و مذهبي لبنان را به تقوا و عدم گرايش به سوي ايجاد فتنه دعوت نمود. وي تاکيد کرد، مقاومت اسلامي لبنان اعم از رهبري و کادر‌ها و نيروهايش، فرزندان لبنان هستند که باعث گرديدند تا لبناني‌ها سر خود را در برابر دشمن صهيونيستي بالا بگيرند.
شيخ عبدالامير قبلان طرح دولت لبنان براي از بين بردن سيستم مخابراتي و ارتباطي مقاومت اسلامي را به مثابه يک اقدام فتنه انگيز دانست و اين سيستم مخابراتي را همچون سلاح مقاومت ارزيابي کرد که بايد در اختيار مقاومت اسلامي باقي بماند.
تحولات لبنان در حالي رو به وخامت و افزايش تشنج مي‌گذارد که «ديويد ولش» معاون وزير خارجه آمريکا در اوايل اين ماه در طي ديداري از بيروت از «تابستان داغ لبنان» خبر داد. به عقيده بسياري از کارشناسان، آمريکا و اسرائيل در صدد ايجاد فتنه‌اي جديد در لبنان به منظور نابودي مقاومت اسلامي هستند و در همين چهارچوب بعيد نيست که جنگي جديد در تابستان آينده در لبنان ايجاد کنند.

تا ساعاتي ديگر سيد حسن نصرالله، دبيرکل حزب‌الله و رهبر مقاومت اسلامي لبنان در يک کنفرانس مطبوعاتي، آخرين مواضع حزب‌الله در تحولات اخير لبنان را تشريح خواهد نمود.