خرید روسری آمريكا و تعليق ساخت دو مدرسه در عراق به‌خاطر سرويس بهداشتي ايراني!

آمريكايي‌ها که دائما با دلايل واهي ايران را به دخالت در ناآرامي‌هاي عراق متهم و نقش ايران را در ثبات عراق منفي تلقي مي‌كنند، اين بار از ارسال تجهيزات بهداشتي ايراني براي دو مدرسه در عراق خشمگين شده و به خاطر آن مانع اتمام اين پروژه شده‌اند.به گزارش سرويس بين‌الملل «»، خبرگزاري «UPS» اعلام کرد، فرماندهي نيروهاي آمريكايي در عراق سرگرم بررسي و ارزيابي دو قرارداد ساخت مدرسه در شمال عراق مي‌باشند که تجهيزات بهداشتي اين مدارس از سوي ايران تأمين شده است.
 
از آنجا كه رقم ساخت هرکدام از آن پروژه‌ها بيش از مبلغ پانصد هزار دلار است، پرداخت مبلغ آن نيازمند تأييد مقامات آمريكايي است و همين مساله كار را مشكل كرده است.اين دو مدرسه كه در اربيل عراق ساخته مي‌شوند، مدرسه ابتدايي «سروران» و دبيرستان «بيانس لوا» در پايخت کردستان عراق يعني شهر اربيل هستند.
اين گزارش که توسط بازرسان ويژه بازسازي عراق (SEGER) در اختيار دولت آمريكا قرار داده شده است، اعلام مي‌دارد که تجهيزات بهداشتي تا ماه فوريه نصب نشده‌اند.کلنل بيل بوکنر، سخنگوي نيروهاي چندمليتي در عراق در اين باره مي‌‌گويد: صندوق‌هاي آمريكايي اجازه ندارند تجهيزات ايراني استفاده نمايند و در قراردادهايي که امضا مي‌شود، ارسال‌کنندگان تجهيزات را مشخص نمي‌کنند.
اين پروژه توسط نيروهاي کره‌اي مستقر در شمال عراق تهيه شده و دولت اقليم کردستان نام شرکت‌هاي ايراني را در ليست قرار داده است.کلنل بوکنر مي‌گويد: بررسي‌هايي در حال انجام است و با توجه به تحريم‌هاي دولت آمريكا عليه ايران، معلوم نيست چرا نام شرکت‌هاي ايراني به عنوان ارسال‌کنندگان کالا در ليست قرار گرفته است.
هزينه ساخت پروژه مدرسه سروران 826 هزار دلار و پروژه دبيرستان «بيانس لوا» 686 هزار دلار آمريكاست.او مي‌گويد: ارزش هرکدام از آنها بيش از مبلغ پانصد هزار دلار است. بنابراين بايد بر اساس برنامه‌ريزي صندوق «SEGER» نيازمند تأييد مقامات آمريكايي است.کلنل بوکنر ادامه مي‌دهد: کارکنان دولت آمريكا بايد همه حساب‌ها و ترازهاي صندوق‌هاي مالي را بررسي و تأييد كند و تنها مقامات آمريكايي مي‌توانند از صندوق‌هاي مالي براي پروژه‌هاي بالاي مبلغ پانصد هزار دلار برداشت كنند.او ادامه مي‌دهد: به محض آگاهي از اين موضوع، آنها راه معامله را بسته و خواهان بررسي اسناد و مدارک آن شدند. اين در حالي است که تروريست‌هايي که به کشور عراق فرستاده مي‌شوند، از سوي کشورهاي عربي منطقه بوده که هيچ‌گونه مسئوليتي را هم براي بازسازي عراق نمي‌پذيرند و حتي در اين کشور هم سفارتخانه داير نكرده‌اند.