خرید روسری عراق: مذاکرات ايران و آمريکا پايان يافته

هوشيار زيباري، وزير امور خارجه عراق گفت: ديگر احتمالا مذاکره‌اي ميان ايران و آمريکا بر سر وضعيت عراق صورت نخواهد گرفت.
به گزارش «بي.بي.سي»، اين اظهارنظر وزير امور خارجه عراق، دو روز پس از آن صورت مي‌گيرد که ايران اعلام کرد به دليل ادامه حملات نيروهاي آمريکايي به مردم عراق، با مقام‌هاي اين کشور مذاکره نمي‌کند.
در خلال هفته‌هاي اخير، نيروهاي عراقي و آمريکايي عملياتي را عليه سپاه مهدي، به رهبري مقتدي صدر، نخست در بصره و سپس در شهرک صدر بغداد به اجرا گذاشته‌اند. ايران عمليات عليه شبه نظاميان شهرک صدر را محکوم کرده است.
وزير امور خارجه عراق از ايران و آمريکا خواست تا از رد و بدل کردن اتهامات خودداري کنند و بر سر مسائل امنيتي عراق به گفت‌وگو بنشينند.
زيباري ابراز اميدواري کرد که مذاکرات ميان ايران و آمريکا از سر گرفته شود.
روز شنبه وزارت خارجه ايران برگزاري دور ديگري از گفت‌وگو با آمريکا درباره مسائل عراق را رد کرد. محمدعلي حسيني، سخنگوي وزارت خارجه جمهوري اسلامي، در پاسخ به پرسشي درباره پيش شرط احتمالي اين کشور براي مذاکره با آمريکا در مورد عراق گفت: به اعتقاد ما و با توجه به شرايط موجود، گفت‌وگو حاصلي نخواهد داشت و معناي خاصي هم پيدا نخواهد کرد.
حسيني که در يک نشست خبري شرکت داشت، درباره دليل اين تصميم جمهوري اسلامي گفت: محور اصلي گفت‌وگوهاي ما با طرف آمريکايي و با حضور طرف عراقي، امنيت و ثبات عراق بوده است و آنچه هم‌اكنون شاهديم، بمباران علني، آشکار و گسترده نيروهاي اشغالگر عراق عليه ملت اين کشور و در نقاط گوناگون عراق است.
اين براي نخستين بار است که جمهوري اسلامي رسما اعلام مي‌کند از برگزاري دور ديگري از مذاکرات با ايالات متحده در مورد عراق خودداري مي‌کند.