خرید روسری لوپوس در كمين دختران و زنان جوان

همزمان با روز جهاني لوپوس متخصصين نسبت به احتمال بروز اين بيماري در تمام افراد جامعه به ويژه دختران و زنان جوان هشدار دادند.

مصطفي قاسمي رئيس انجمن خيريه حمايت از بيماران كليوي كشور در اين‌باره به ایرنا گفت: بر اساس نتايج تخقيقات جهاني دختران و زنان ‪۱۵‬تا‪۴۵‬ساله همواره در معرض ابتلا به اين بيماري هستند لازم است تمام افراد جامعه در سنين مختلف با انجام آزمايش‌هاي ساده و مراجعه به پزشكان متخصص از اين بيماري پيشگيري و در صورت ابتلا درمان‌هاي سريع و كم عارضه را آغاز كنند.

وي در ادامه با بيان اينكه نسبت شيوع اين بيماري در زنان ‪۹‬برابر مردان است گفت لوپوس نوعي بيماري ناشي از اختلال در سيستم ايمني و دفاعي بدن است كه تمام اندام بدن از انگشتان پا تا سر از جمله قلب، كليه ها، مغز، مفاصل ، پوست ، خون و ريه را در برمي گيرد.

به گفته وي خستگي‌هاي ممتد و غير عادي ، ضعف دايمي ، خارش، كم اشتهايي ممتد، كاهش وزن ناخواسته، ريزش زياد مو، خون دماغ، حساسيت‌هاي پوستي بي دليل، درد و ورم مفاصل، درد قفسه سينه و كمبود تنفس از جمله ويژگي‌هاي لوپوس است.

سرفه‌هاي همراه با خونريزي ، سردردهاي غير معمولي و دايمي ، سرگيجه و تهوع ، مشاهده خون در ادرار و دردهاي متوالي و ممتد شكمي از جمله علايم و نشانه‌هاي هاله سرخ لوپوس است.

قاسمي با اشاره به اينكه ريشه و دلايل اصلي ابتلا به لوپوس ناشناخته است گفت عوامل ژنتيكي ، محيطي، استرس ، دود سيگار، هيجانات و خستگي‌هاي مفرط ، نور شديد آفتاب، عفونت ها، آنتي بيوتيك‌ها و فشارهاي عصبي شديد از موثرترين عوامل بروز اين بيماري است .

رئيس انجمن بيماران كليوي با بيان اينكه بخش عمده‌اي از اين بيماران مي توانند از مبتلايان انواع بيماري‌هاي كليوي باشند توصيه كرد همه افراد به ويژه اعضاي خانواده‌هايي كه در ميان خانواده و فاميل خود شاهد بروز اين بيماري هستند به متخصصين مربوطه مراجعه نمايند.

‪۱۰‬مه برابر با ‪۲۱‬ارديبهشت ماه به عنوان روز جهاني لوپوس نام‌گذاري شده است.