خرید روسری مطالبات ایران از 5 کشور وصول می‏شود

مجلس شورای اسلامی لایحه وصول مطالبات معوق جمهوری اسلامی ایران از کشورهای سودان، تانزانیا، نیکاراگوئه، اردن و کره شمالی را تصویب کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، بر اساس این مصوبه ، به وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، امور خارجه، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و نفت اجازه داده می شود با رعایت الزامات و ترتیبات رسمی مجامع و سازمان های بین المللی ، درباره توافقات و روابط دوجانبه، مفاد قراردادهای منعقد شده و صرفه و صلاح کشور، بدهی های معوق این کشورها را به دولت جمهوری اسلامی ایران، ناشی از تسهیلات اعتباری اعطایی و هزینه های مالی مترتب بر آنها، به صورتی که مورد رضایت دو طرف باشد، مذاکره و مصالحه کنند.

بر این اساس، وزارت امور اقتصادی و دارایی پس از مذاکره و تعیین شرایط مصالحه، موافقت نهایی خود را با این کشورها، پس از تایید کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اعلام خواهد کرد.

براساس تبصره یک این لایحه، خریداری و تملیک تاسیسات کارخانه ها، امکانات تولیدی ( صنعتی و معدنی ) مستغلات و اراضی کشاورزی، یا اخذ ترجیحات تجاری قابل محاسبه از کشورهای بدهکار موصوف، بر پایه توافقات دو طرف در قبال مانده بدهی های مورد توافق حسب مفاد این قانون به صورت یکباره یا به تدریج و همچنین استمهال مابقی بدهی های مورد توافق، مجاز است.

همچنین فروش یا واگذاری اسناد قطعی مربوط به مانده بدهی های مورد توافق یا آنچه به تملیک دولت جمهوری اسلامی ایران در می آید، از طریق برگزاری مزایده محدود یا بین المللی مجاز است و وزارت امور اقتصادی و دارایی مرجع تعیین شیوه یا شرایط مزایده خواهد بود.

بر اساس تبصره 3 این لایحه، اداره اموال خریداری و تملیک شده مطابق این قانون تا زمان فروش یا واگذاری آنها به صورت امانی، بر عهده وزارت امور اقتصادی و دارایی است و اداره امور اموالی که به فروش نخواهد رسید هم به عهده این وزارتخانه خواهد بود.

بر اساس مصوبه امروز مجلس، معادل ریالی وجوه ارزی مربوط به مطالبات جمهوری اسلامی ایران، بر پایه ترتیبات مورد توافق در این قانون و ناشی از فروش یا واگذاری اسناد قطعی مربوط به مانده بدهی ها به اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی از طریق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به حساب درآمد عمومی در خزانه داری کل واریز می شود.

همچنین به موجب این قانون، اقداماتی که قبلاً در چارچوب قانون چگونگی وصول مطالبات جمهوری اسلامی ایران از تانزانیا، ناشی از صدور نفت به این کشور مصوب 1376 صورت گرفته است به ترتیب مقرر در این قانون حل و فصل خواهد شد.

بر اساس مصوبه نمایندگان مجلس، آیین نامه اجرایی این قانون را وزارت امور اقتصادی و دارایی با همکاری وزارتخانه های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، امور خارجه و نفت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه خواهد کرد و در مدت 3 ماه به تصویب هیئت وزیران خواهد رساند.

در این لایحه که با 148 رأی موافق و 8 رأی ممتنع به تصویب رسید، بدهی های این کشورها به ایران به شرح زیر اعلام شد:

سودان : بدهی های ناشی از اعطای وام برای خرید نفت خام (1974)، صدور نفت خام توسط شرکت ملی نفت ایران (1993) و ارائه خدمات و تحویل تجهیزات توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (1991 تا 1993).

تانزانیا: بدهی های ناشی از صدور نفت خام توسط شرکت ملی نفت ایران (1984 تا 1986).

نیکاراگوئه : بدهی های ناشی از صدور نفت خام توسط شرکت ملی نفت ایران (1983).

اردن: بدهی های ناشی از اعطای چهار فقره وام (1973 و 1974).

در این لایحه بدهی های کره شمالی به ایران اعلام نشده اس