خرید روسری نظر جالب رهبر انقلاب درباره تخت‌جمشيد

رهبر انقلاب اسلامي صبح روز چهارشنبه در ديدار مسئولان اجرايي ـ اداري بخش‌هاي مختلف استان فارس، خدمت به ملت بزرگ ايران و از جمله مردم فهيم و خوش‌ذوق فارس را، لذتبخش و نشانه توفيق الهي مسئولان دانستند و تأکيد کردند: بايد با خدمتگزاري «حقيقي و خستگي ناپذير» و «تکريم و احترام مردم»، اين نعمت بزرگ الهي را شکرگزاري کرد. به گزارش ايسنا، ايشان برخورداري شيراز از حرم مطهر حضرت احمد بن موسي (ع) (شاهچراغ) و چند امامزاده عالي‌مقام ديگر را امتيازي کم‌نظير براي استان فارس خواندند و خاطرنشان کردند: شيراز بعد از مشهد و قم، سومين حرم اهل بيت (ع) است و اين برجستگي و محوريت، بايد در «تبليغات عمومي و رسانه‌اي» و هنگام تخصيص اعتباراتِ گوناگون، مورد توجه قرار گيرد تا دلهاي مشتاقان در داخل و خارج از کشور بيشتر متوجه قداست و اهميت اين بارگاه مهم شود.
رهبر انقلاب اسلامي مردم فارس را برخوردار از فضل و کمال، داراي مفاخرِ «تاريخي ـ ادبي» و پرتحرک برشمردند و افزودند: مردم شيراز و فارس با وجود برخورداري از اين ويژگي‌ها، محجوبند و از قال و جنجال و به رخ کشيدن توانايي‌ها و ظرفيت‌هاي خود پرهيز مي‌کنند اما مسئولان بايد با درک اين تواناييها، از استعدادها و ظرفيتهاي آنان براي پيشرفت کشور، کمال استفاده را ببرند. آيت‌الله خامنه‌اي ايجاد مرکزي در شيراز را براي تربيت و پرورش استعدادهاي هنري کشور و تقويت «هنر متعهد و برخوردار از جهت‌گيري ديني» ضروري دانستند و افزودند: هنر از جلوه‌هاي زيباي خلقت است و اگر با روح و جوهره ديني همراه شود از برجسته‌ترين پديده‌هاي عالم مي‌شود. لزوم برنامه‌ريزي براي رونق گردشگري در استان فارس از ديگر نکاتي بود که رهبر انقلاب اسلامي در اين ديدار مورد اشاره قرار دادند و يادآور شدند حرم مطهر احمد بن موسي (ع)، آثار تاريخي، و آرامگاه مفاخر علم و هنر و ادب از جمله حافظ و سعدي، جزو جاذبه‌ها و ظرفيتهاي گسترده گردشگري استان است که مي توان با تبليغات صحيح، اين ظرفيت‌ها را بسيار فعال کرد. رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به دو نگاه متفاوت به آثار تاريخي قبل از اسلام از جمله تخت جمشيد افزودند: از يک منظر، اين آثار متعلق به جباران تاريخ ايران است و نفرت از استبداد و جباريت، اينگونه آثار را در چشم و دل انسانها از جمله متدينين، بي‌جاذبه مي‌کند اما از جنبه مثبت، نبايد فراموش کرد که اين آثار، به هر حال محصول سرپنجه هنرمند، ذهن خلاق، روحيه بلند نظر و «ذوق و ابتکار ايراني» است و اين واقعيات، تخت جمشيد و ديگر آثار تاريخي را در سراسر کشور، مايه افتخار ملت ايران و جزو مفاخر تاريخي اين کشور قرار مي‌دهد.
ايشان با اشاره به تلاش برخي کشورها براي ايجاد مفاخر مصنوعيِ تاريخي تأکيد کردند: مفاخر حقيقي تاريخ ملت ايران، موجب تقويت اعتماد به نفس ملي است و لازم است مورد توجه بيشتر قرار گيرد. آيت‌الله خامنه‌اي در تبيين اوج‌گيري ذوق و هنر ملت ايران در دوران بعد از اسلام خاطرنشان کردند: ما به مفاخر ِتاريخي قبل از اسلام نيز به عنوان نشانه‌هاي هنر ايراني افتخار مي‌کنيم اما واقعيت و تحقيق علمي نشان مي‌دهد که «تمدن، هنر، فرهنگ و دانشي» که ايرانيان در قرون 4 و 5 هجري يعني بعد از اسلام به آن دست يافتند قبل از اسلام هرگز سابقه نداشته و اين اوج‌گيري به برکت اسلام بوده است. آيت‌الله خامنه‌اي با تشکر عميق و صميمانه از ابراز محبت و ميهمان‌نوازي مردم شيراز و استان فارس، اين استان را داراي ظرفيت‌هاي گسترده «طبيعي و اقليمي» و استعدادهاي جوشان انساني خواندند و ابراز اميدواري کردند با همت همه مسئولان و پيگيري جدي مسئولان محلي، مصوبات اين سفر هرچه زودتر، اجرايي و مردم از آثار مثبت آن بهره‌مند شوند. آيت‌الله خامنه‌اي همچنين ايجاد مرکزي براي تحقيقاتِ مقابله بلندمدت با خشکسالي را در استان فارس، ضروري دانستند و در پايان سخنانشان افزودند: خدمتگزاري حقيقي مسئولان و مديران رده‌هاي مختلف کشور به ملت، و همت و آمادگي مردم، آينده روشن اين کشور را به فضل پروردگار، تضمين مي‌کند. در ابتداي اين ديدار آقاي رضازاده استاندار فارس، گفت: به برکت اين سفر فصل جديدي از سياست‌گذاري‌هاي فرهنگي در استان آغاز مي‌شود، ضمن آنکه استان، در آينده شاهد پيشرفت در بخشهاي مورد نياز از جمله توسعه راههاي مواصلاتي و چندين پروژه بزرگ اقتصادي، صنعتي و پتروشيمي خواهد بود که با اتمام اين طرحها استان فارس از حاشيه به متن توسعه کشور منتقل مي‌شود. استاندار فارس با اشاره به توانمندي‌ها و استعداد بالاي کشاورزي استان گفت: اين استان 20 سال پياپي رتبه اول توليد گندم را به خود اختصاص داده ضمن آنکه در ديگر محصولات کشاورزي و مرکبات باغي نيز قطب کشاورزي کشور است. آقاي رضازاده تأکيد کرد: دولت تصميمات خوبي براي مقابله با خشکسالي و نيز اجراي طرحهاي آبخيزداري و آبخوان داري گرفته است.