خرید روسری وزير بازرگاني: مافياي گراني نداريم

سيد مسعود ميركاظمي گفت: صددرصد از عملكرد وزارت بازرگاني حمايت كرده و آن را تأييد مي‌كنم.
به گزارش «ايسنا»، وزير بازرگاني در حاشيه چهارمين كميسيون همكاري‌هاي اقتصادي و تجاري ايران و تركيه در جمع خبرنگاران و در پاسخ به اين پرسش كه پاسخ شما به طرح استيضاح نمايندگان مجلس در آخرين روزهاي فعاليت مجلس هفتم چيست و چه دفاعي از عملكرد خود خواهيد داشت، خطاب به خبرنگاران گفت: آيا شما گمان مي‌كنيد بحث عملكردي است؟ و ادامه داد: اجازه دهيد فضا آرام شود. مقام معظم رهبري هم تأكيد كرده‌اند بر طبل اختلافات نكوبيد، دوستان مجلس تصميم به كاري گرفته‌اند و بنده هم بحث‌هاي فراواني براي گفتن دارم.
وي تأكيد كرد: من بر اين باورم همين كه بحران جهاني غذا از يك سال پيش آغاز شده و در كشورمان امروز احساس مي‌شود، قطعا حاصل تلاش‌هاي بي سروصداي دوستانمان در وزارت بازرگاني بوده است.
مير كاظمي در ادامه با اشاره به انتقادهايي كه درباره واردات برخي كالاها مطرح بوده است، عنوان كرد: همواره بحث بر سر اين بوده است كه چرا فلان كالا را وارد كرده‌ايم! ما خيلي راحت مي‌توانستيم اعلام كنيم كه بحراني وجود دارد، اما چنين كاري را نكرديم، البته معتقدم ما وظيفه خود را انجام داده‌ايم.
وي اضافه كرد: براي مثال، روز گذشته كه بحث برنج در مجلس مطرح بود، كميته بحران برنج با حضور معاونان وزارت بازرگاني بر پاي بود كه در آن راهكارهاي گوناگون بحران برنج بررسي شد.
ميركاظمي با تأكيد بر اينكه وزارت بازرگاني به تكليف خود عمل مي‌كند، خاطرنشان كرد: اگر فرصتي در هفته آينده پيش بيايد، ريشه‌هاي تورم را به شكل واقعي مطرح و تلاشهايي را كه از سوي وزارت بازرگاني انجام گرفته است، بيان مي‌كنم.
وزير بازرگاني با تأكيد بر لزوم تحليل ريشه‌هاي تورم و عوامل مؤثر در آن عنوان كرد: معتقدم تورم در كشورمان مديريت شد، چرا كه در سال گذشته براي خيلي‌از موضوعات پيش‌بيني بحران وجود داشت، اما در واقع چنين اتفاقي نيفتاد؛ بنابراين، انصاف نيست كه زحمات سازمان‌هاي بازرگاني، معاونت‌ها و شركت‌هاي تحت پوشش كه در دو سال و نيم گذشته شبانه ‌روزي تلاش كرده‌اند، در نظر گرفته نشوند.
ميركاظمي تصريح كرد: وظيفه دارم كه از عملكرد خوب زير مجموعه وزارت بازرگاني در بخش‌هاي بازرگاني داخلي و خارجي، تعامل با اصناف، پايبندي به برنامه چهارم توسعه و اصل 44 و نيز تعامل بسيار خوب با اقتصاد جهاني علي رغم محدوديتهاي پديد آمده دفاع كنم.
وزير بازرگاني با اشاره به نگراني‌هايي كه در سال گذشته درباره افت صادرات غير نفتي وجود داشت، اظهار كرد: با وجود نگراني‌هايي كه درباره طرح مسائل هسته‌اي و اعمال محدوديت‌ها درباره كاهش صادرات غير نفتي وجود داشت، در عمل اين‌گونه نبود، براي همين، معتقدم قطعا به دست آوردن چنين نتايجي تصادفي رخ نداده و تلاش‌هاي بسياري پشت آنها بوده است.
ميركاظمي همچنين در پاسخ به اين‌كه آيا به نقش مافياي گراني در افزايش قيمتها هم ارتباط دارد، گفت: برخي مايلند مسائل اقتصادي را به مسائل حل‌ناشدني تبديل كنند! مافيايي در كار نداريم. ممكن است برخي در پي سودجويي باشند كه قطعا براي جلوگيري از اين موضوع، بايد نظام تجاري را به سمتي هدايت كنيم كه انحصارات در آن شكل نگيرد.
مير كاظمي تأكيد كرد: اجازه دهيد سياه‌نمايي نكنيم، چرا كه توانمندي‌هاي كشورمان بسيار بالاست و اقتدار و قدرت اسلامي امروز در جهان زبانزد همه است.
وي اضافه كردم: متأسفانه برخي بدون توجه به ويژگي‌هاي كشورمان و مسائل جهاني بحث‌هايي را مطرح مي‌كنند كه اگر با سكوت از آن بگذريم به سود و مصلحت كشورمان خواهد بود.
ميركاظمي بار ديگر گفت: وزارت بازرگاني قطعا پاسخ‌هاي مستدل، قوي و منطقي درباره عملكرد خود به مجلس و مردم ارايه خواهد كرد و نشان خواهد داد، همان‌گونه در عمل با اصول منطقي پيش رفته است، برنامه‌هاي آنها نيز به شكل منطقي اعلام خواهد شد.
وزير بازرگاني خاطرنشان كرد: هم‌اكنون در بررسي موارد گفته شده از سوي مجلس هستيم و بايد اطلاعات بيشتري دريافت كنيم، اما قطعا وظيفه‌ام حمايت از سياست‌هاي وزارت بازرگاني است و با اطمينان به مردم مي‌گويم كه تلاش ما در حوزه بازرگاني داخلي و خارجي بسيار خوب بوده و با عدد و رقم استدلال‌هاي منطقي خود را ارايه خواهيم داد.