خرید روسری یک سوم تهرانی‏ها آسم دارند

رئیس انجمن آسم و آلرژی ایران، از سرسام آور بودن هزینه های درمان آسم خبر داد و گفت: در ایران، بالغ بر صدها میلیون دلار صرف درمان این بیماری می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر مصطفی معین صبح امروز در همایش روز جهانی آسم که درتالار امام بیمارستان امام خمینی برگزار شد، افزود: آسم، بیماری است که هزینه های سنگین اجتماعی و اقتصادی دارد و این هزینه ها بر دوش تمامی آحاد جامعه تحمیل می شود.

وی، با اشاره به هزینه های درمان این بیماری در کشور آمریکا که سالانه 17 میلیارد دلار است، گفت: چالش های کنترل آسم همچنان مطرح است اما نکته مثبت در این بین، قابل کنترل بودن این بیماری است که البته بستگی به شناخت صحیح از آسم دارد.

رئیس انجمن آسم و آلرژی ایران، از آسم به عنوان یک معضل بهداشتی در سطح جهان نام برد و افزود: این بیماری طی سه دهه گذشته رو به افزایش بوده و همچنان نیز ادامه دارد.

معین، از کودکان و نوجوانان به عنوان قربانیان اصلی آسم یاد کرد و گفت: کهنسالان نیز در معرض آسیب قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه آسم بیماری است که در کشورهای صنعتی و توسعه یافته از شیوع بیشتری برخوردار است، تصریح کرد: البته این وضعیت در کشورهای جهان سومی و به خصوص در شهرهای پرترافیک و حاشیه شهرها که از سطح فرهنگی پایینی برخوردارند، شایع است.

معین، از شیوع 35 درصدی علائم بالینی آسم در شهر تهران خبر داد و گفت: این آمار به ما می گوید که از هر سه نفر، یک نفر علائم ابتلا به آسم دارد.

وی، به سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس، به عنوان علائم آسم اشاره کرد و افزود: این وضعیت در تهران، می تواند برای مسئولان هشدار دهنده باشد.

رئیس انجمن آسم و آلرژی ایران، بر دخیل بودن عوامل بهداشتی و محیطی در بروز آسم تاکید کرد و گفت: شیوع علائم آسم در کشورهای مختلف دنیا متغییر است، به طوری که در ایران بین 8 تا 12 درصد است که میانگین آن 10 درصد می شود.

معین، به آمار آسم تشخیص داده شده در ایران اشاره کرد و افزود: شیوع آسم در کشورمان بین 5.1 تا 7.5 درصد است.

وی، با اشاره به جوان بودن جمعیت کشورمان و الگوی نامناسب توسعه، شیوع آسم را رو به افزایش خواند و گفت: سالانه 15 میلیون نفر در جهان بر اثر آسم، دچار ناتوانی می شوند.

رئیس انجمن آسم و آلرژی ایران ادامه داد: پیش بینی ها نشان می دهد که میزان ابتلا به آسم از 30 میلیون نفر فعلی در دنیا، به 400 میلیون نفر تا سال 2020 می رسد.

وی، ایران را از نظر شاخص آلودگی محیط زیست جزء چند کشور اول دنیا دانست و افزود: تلفات آسم در دنیا تا سال 2020 به 10 میلیون نفر می رسد که 90 درصد آن مربوط به کشورهای جهان سومی است.