خرید روسری اسد: رابطه با ايران را فداي صلح با اسرائيل نمي‌کنيم

بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه، با ابراز آمادگي براي صلح با اسرائيل براي بازپس‌گرفتن مناطق اشغالي از اين رژيم، تأکيد کرد، در هر حال، دمشق روابط نزديک خود را با تهران حفظ مي‌کند.
بشار اسد در دمشق گفت: درخواست‌هاي اسرائيل و ايالات متحده آمريکا براي لغو هم‌پيماني با جمهوري اسلامي ايران و دور شدن از دوستي با تهران، «درخواست‌هايي اغراق آميز» هستند.
وي مناسبات کشورش را با ايران، گروه حزب‌الله لبنان و سازمان حماس، «روابطي شجاعانه» خواند.
اسرائيل از سال ۱۹۶۷ ميلادي، بخش‌هايي از خاک سوريه را اشغال کرده و در همه اين سال‌ها، تلاش‌هاي سوريه براي بازپس گرفتن مناطق اشغال شده، به شکست انجاميده است.
رئيس‌جمهوري سوريه تأکيد کرد، در تلاش کشورش براي رسيدن به صلح با اسرائيل و بازپس گرفتن سرزمين‌هايي که اسرائيل اشغال کرده، تغييري پديد نيامده و اين تلاش‌ها با ميانجيگري ترکيه دنبال خواهد شد.
بشار اسد در عين حال گفت: «ما به هيچ قيمتي حاضر نخواهيم بود، درخواست‌هاي اغراق آميزي را که براي قطع روابط شجاعانه سوريه با ايران، حزب‌الله و حماس مطرح مي‌شود، در چهارچوب توافق با اسرائيل قرار دهيم.»
وي همچنين بار ديگر رئيس‌جمهوري کنوني آمريکا را يکي از موانع صلح خواند و افزود: «تا هنگامي که جورج بوش در کاخ سفيد باشد، پيشبرد واقعي صلح ميان اسرائيل و سوريه امکان‌پذير نيست».
سوريه پيش از اين بارها اعلام کرده است که دولت کنوني آمريکا را به رهبري جورج بوش، به عنوان «ميانجي گري عادل درمذاکرات سياسي اسرائيل و سوريه» قبول ندارد و آمريکا را به «حمايت يکسويه از اسرائيل» متهم مي‌کند.
بشاراسد گفت: وي درانتظار رئيس‌جمهور بعدي آمريکاست تا «شايد بتوان نقش آمريکا را درمذاکرات سياسي درخاورميانه مورد بازنگري قرار داد.»
مذاکرات غيرمستقيم سوريه ـ اسرائيل
نخست‌وزير و وزير دفاع اسرائيل و نيز مقاماتي ازبلندپايگان آمريکا تأکيد کرده اند که ادامه هم پيماني استراتژيک سوريه با ايران مانعي جدي بر سر راه پيشبرد مذاکرات سياسي ميان سوريه با اسرائيل است.
 
وزير دفاع اسرائيل ايهود باراک درروزهاي اخير گفته بود: «بايد به هر تلاشي دست زد تا سوريه از ايران دور شود.»
اسرائيل از حمايت‌هاي مالي و تسليحاتي ايران و سوريه ازحزب‌الله لبنان و پيامدهاي آن خشمگين است.
 
همزمان رسانه‌هاي ترکيه اعلام کرده‌اند، به زودي نخستين ديدار رودررو ميان نمايندگان ميان پايه دولت‌هاي اسرائيل و سوريه در بندر استانبول برگزار خواهد شد.
نخست‌وزير ترکيه در ۲۶ آوريل به دمشق رفت و در ديدار با بشار اسد، امکان پيشبرد مذاکرات سياسي اسرائيل و سوريه را بررسي کرد.
رجب طيب اردوغان گفت: ترکيه از موقعيت مستحکمي در منطقه برخوردار است که مي‌تواند يک ميانجي عادل ميان اسرائيل و سوريه باشد.
در ديدار جمعه گذشته ميان وزيران امور خارجه اسرائيل و ترکيه در لندن اعلام شد، علي باباجان، وزير امور خارجه ترکيه، آخرين تلاش‌هاي کشورش را براي برگزاري ديدارهاي چهره به چهره ميان دولتمردان اسرائيلي و سوري به آگاهي همتاي اسرائيلي خود رساند.
رسانه‌هاي اسرائيلي اعلام کردند که در ديدار باباجان و تزيپي ليوني، پيام جديدي از سوي ايهود اولمرت براي بشار اسد به دست مقام ارشد ترک سپرده شد. جزييات اين پيام اعلام نشد.
پيشتر بشار اسد خود تأييد کرده بود، پيام‌هايي از سوي مقامات ترکيه از نخست‌وزير اسرائيل دريافت کرده که بر پايه آن، دولت اسرائيل آماده بازگرداندن سرزمين‌ها در برابر صلح با سوريه است.
اولمرت، «آماده براي صلح»
ايهود اولمرت، نخست‌وزير اسرائيل در مصاحبه‌اي به مناسبت شصتمين سالروز استقلال اسرائيل، دستيابي به صلح با فلسطيني‌ها و سوريه را «مهمترين هدف اسرائيل» ناميد.
اولمرت در مصاحبه با نشريه فرانسوي «پاري ماچ» نيز گفت: رسيدن به صلح با فلسطيني‌ها و سوريه در اولويت اصلي دولت من هستند.
اولمرت افزود: از «قيمت سنگيني که صلح با سوريه از اسرائيل» مي‌طلبد، به خوبي آگاهي دارد و آماده پرداخت آن خواهد بود، بدين شرط که «يک صلح واقعي و همه‌جانبه باشد.»
اولمرت تأکيد کرد: «اسرائيل شرط‌ها و درخواست‌هاي سوريه را مي‌شناسد و سوريه نيز به خوبي مي‌داند که درخواست اسرائيل چيست».