خرید روسری بوش تحریم های سوریه را تمدید کرد

رئیس جمهوری آمریکا شب گذشته اعلام کرد که تحریمهای اعمال شده علیه سوریه را در پی اتهام واشنگتن علیه دمشق مبنی بر ساخت یک راکتور هسته ای با کمک کره شمالی ، تمدید می کند.

به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه،”جرج بوش” در یک حکم اجرایی و پیامی به کنگره آمریکا از ادامه این تحریمها مبنی بر مسدود کردن داراییهای سوریه و ممنوعیت صدور کالاهای خاص به این کشور به مدت یک سال خبر داد.

وی در این حکم ادعا کرد:” من این اقدامها را برای برخورد با تهدید غیرعادی و فوق العاده برای امنیت ملی،سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا که در نتیجه اقدامهای دولت سوریه ایجاد شده، انجام دادم.”

بوش به زعم خود سوریه را به حمایت از تروریسم، دنبال کردن سلاحهای کشتارجمعی و برنامه های موشکی از جمله ادعای همکاری هسته ای آن با کره شمالی متهم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین سوریه را به تضعیف تلاشهای آمریکا و جامعه جهانی در برقراری ثبات و همچنین بازسازی عراق متهم کرد.

بوش در ابتدا در می سال 2004 تحریمهایی را علیه سوریه اعمال و سپس در آوریل سال 2006 آنها را تمدید کرد و در ماه فوریه نیز آنها را گسترش داد.

اخیرا مقامهای دولت آمریکا با ارائه گزارشی به کنگره این کشور ادعا کردند که تاسیسات بمباران شده توسط جنگنده های اسرائیلی در سپتامبر سال گذشته، شامل یک راکتوراتمی به منظور تولید پلوتونیوم بود که توسط کره شمالی در سوریه ساخته می ‌شد.

این در حالی است که سوریه و کره شمالی این ادعاهای منابع اطلاعاتی آمریکا را به شدت رد کرده اند.