خرید روسری فرمان پوتین از پیامدهای قطعنامه هاست

سید محمد علی حسینی با بیان اینکه کلیات بسته پیشنهادی ایران برای مدیریت چالش های جهانی در حال ارائه به کشورهای مختلف است، گفت: در حال حاضر ما در حال طی مراحل تکمیل این بسته هستیم و پس از پایان این مرحله بسته را به طور کامل به طرف های مختلف ارائه خواهیم کرد اما در حال حاضر زمان بندی مشخصی را در این خصوص نمی توانیم ارائه دهیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه بااشاره به بسته پیشنهادی 1+5 به ایران بار دیگر تاکید کرد که ادامه رویکرد گذشته فایده ای برای این کشورها ندارد و هیچ مشوقی هم سنگ و هم وزن حقوق ملت ایران نیست و لذا پیشنهاداتی که حقوق ملت ما را نادیده بگیرد قابل پذیرش نخواهد بود.

بحران در لبنان؛ تلاش تل آویو برای جبران شکست جنگ 33 روزه

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمدعلی حسینی سخنگوی وزارت خارجه پیش ازظهر امروز درنشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در واکنش به تحولات اخیر در لبنان، اظهار داشت: رژیم صهیونیستی پس از شکست مفتضحانه در جنگ 33 روزه علیه ملت لبنان ومقاومت اسلامی، همواره تلاش کرده تا به هر شکل ممکن انتقام آن شکست را بگیرد.

وی افزود: تلاش رژیم صهیونیستی بر آن است تا اهدافی که نتوانست در سایه جنگ مذکور محقق سازد را با فتنه گری و حمایت برخی کشورها همچون آمریکا در شرایط فعلی لبنان عملی کند.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بارها هشدارداده بود که آمریکا و رژیم صهیونیستی برای نگه داشتن فضای لبنان در حالت بحرانی تلاش می کنند و با دخالت های آشکار خود مانع دست یافتن گروه های لبنانی به تفاهمی فراگیر و تحقق وحدت ملی در آن کشور و تثبیت ثبات داخلی آن می شوند.

فرافکنی آمریکا درباره لبنان

حسینی ادامه داد: اکنون نیز رژیم صهیونیستی، آمریکا و رسانه های وابسته به آنها مشغول تفرقه افکنی بوده و تلاش دارند شرایط کنونی لبنان به آنچه که درگیری های اقوام و مذاهب مختلف می نامند مرتبط سازند، این درحالی است که هر ناظر منصف می داند که چنین نیست.

وی سیاست فرافکنی آمریکا درعراق، افغانستان ومسائل فلسطین را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: رویه فرافکنی مشکلات و مسئولیت آن را به گردن دیگران انداختن رویه ای است که آمریکایی ها همواره دنبال کرده و در خصوص لبنان نیز پیگیری می نمایند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطر نشان کرد: از سوی دیگر شاهد بودیم که برخی کشورهای منطقه که از ظرفیتی در لبنان برخور دار بوده اند به طور کاملا منفعلانه تنها نظاره گر سیاست های آمریکا و رژیم صهیونیستی در عرصه تحولات آن کشور بوده و به رغم آنکه می توانستند و می توانند در این میان موثر باشند اقدامی را ترتیب نداده اند.

پیشنهاد ایران برای حل بحران لبنان

حسینی با تاکید مجدد بر مواضع کشورمان در خصوص تحولات لبنان، اظهار داشت: همانگونه که پیش از این نیز اعلام شده ما معتقدیم تئوری وحدت ملی در لبنان کارگشا خواهد بود و می توان مسائل و مشکلات این کشور با تفاهم داخلی مرتفع کرد.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده که راه حل لبنان داخلی است و دیگران نمی توانند به جای گروه های و جریانات داخلی آن کشور تصمیم گیری کنند.

حسینی افزود: بر همین اساس تهران از هر پیشنهادی برای خروج لبنان از بن بست فعلی استقبال کرده و آمادگی دارد تا ظرفیت های خود را در این چارچوب به طور کامل به کار گیرد.

ارائه کلیات بسته پیشنهادی ایران به کشورهای مختلف

سخنگوی وزارت خارجه درباره آخرین تحرکات ایران برای ارائه بسته پیشنهادی اش جهت مدیریت چالش های اصلی جهان اظهار داشت: در تماس هایی که با کشورهای مختلف داریم در خصوص محورهای کلی بسته صحبت هایی انجام شده که آغاز این روند به مذاکرات دکتر جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و سوبولوف کفیل دبیری شورای عالی امنیت ملی روسیه باز می گردد در حال حاضر نیز روسای نمایندگی ما در تعداد زیادی ازکشورها پیرامون محورهای بسته با مقامات کشورها گفتگو می کنند.

وی گمانه زنی ها درباره بسته مشوق های گروه کشورهای موسوم به 1+5 درباره ایران را تایید نکرد و یادآور شد: هنوز بسته این کشورها به ایران ارائه نشده و آنها اعلام کرده اند که این بسته هنوز تکمیل نیست.

هیچ مشوقی هم سنگ حقوق ملت ایران نیست

حسینی تصریح کرد: درهمین رابطه ما نیز اعلام کرده ایم که ادامه رویکرد گذشته فایده ای برای این کشورها ندارد و هیچ مشوقی هم سنگ و هم وزن حقوق ملت ایران نیست و لذا پیشنهاداتی که حقوق ملت ما را نادیده بگیرد قابل پذیرش نخواهد بود.

هیات آژانس در راه تهران

سخنگوی وزارت خارجه همچنین از سفر هیئت آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران طی هفته جاری خبر داد و گفت: قرار است این هیئت به تهران سفر کند اما هنوز رئیس آن مشخص نیست.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا مشخص نشدن رئیس این هیئت به معنای درخواست ایران جهت جایگزینی فرد دیگری به جای اولی هاینونن است؟ گفت: از سخنان من نمی توان چنین برداشتی کرد بنده عرض کردم که هیئت آژانس در هفته جاری به تهران می آید و ریاست این هیئت را آژانس بین المللی انرژی اتمی تعیین خواهد کرد.

شصت سالگی مولود نامشروع

به گزارش مهر، سید محمدعلی حسینی در بخش آغازین نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت زینب کبری(س)، با اشاره به سالگرد تاسیس رژیم نامشروع صهیونیستی اظهار داشت: رژیم صهیونیستی در شرایطی خود را برای برگزاری مراسم شصتمین سالگرد تاسیس نامشروع خود آماده می کند که ساکنان بومی و تاریخی سرزمین فلسطین در محنت و رنجی عظیم به سر می برند.

وی افزود : سرزمین مقدس فلسطین در 60 سال اخیر به زخم کهنه ای در تاریخ جامعه بشری تبدیل شده و مجموعه سیاهی از جنایات علیه بشریت را در کارنامه خود ثبت کرده است.

حسینی با اشاره به جنایات متعدد رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین، تداوم کشتار مسلمانان و اقدام علیه امنیت و ثبات منطقه ای را ازمصادیق بارز تروریزم سازمان یافته ودولت رژیم صهیونیستی علیه بشریت دانست و گفت: بسیاری از این موارد در کارنامه ننگین رژیم صهیونیستی ثبت شده است.

سخنگوی وزارت خارجه با ابراز تاسف از حمایت های پنهان و آشکار بین المللی و قدرت های جهانی از جمله آمریکا از رژیم صهیونیستی به جنایات آن اظهار داشت : اینک زمان توجه به خواسته های ملت فلسطین و مطالبات آن فرا رسیده است. کشورها باید کمک به این ملت مظلوم برای احقاق حقوقشان در راستای تحقق عدالت را در دستور کار خود قرار دهند.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ماهیت نژاد پرستانه، تجاوزکارانه و نامشروع رژیم صهیونیستی را عامل اصلی نا امنی در منطقه و عدم شکل گیری ثبات پایدار در آن می داند و در این شرایط از تمام دولت های اسلامی و غیر اسلامی درخواست می کند که به یاری ملت فلسطین بشتابند.

دور بعدی گفتگو با آمریکا

حسینی درخصوص سرنوشت نهایی دوربعدی گفتگوهای ایران و آمریکا در خصوص مسائل عراق، گفت: هفته گذشته توضیحات لازم در این خصوص ارائه شده و اگر شرایط و فضایی که پیش از این ذکر آن رفت تغییر یابد می توانیم مجددا این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

سولانا به تهران می آید؟

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سئوال که آیا تهران در انتظار دریافت بسته پیشنهادی 1+5، از کانالی مشخص است؟ گفت: هنوز طرف اروپایی مطلبی را در این خصوص منتشر نکرده و صرفا مطالبی در رسانه ها مبنی بر اینکه قرار است نماینده ای برای این منظور به ایران اعزام شود، مطرح شده است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا خاویر سولانا برای ارائه این بسته به تهران سفر خواهد کرد، تصریح کرد: هنوز در این باره موضع رسمی از کشورهای اروپایی دریافت نکرده ایم و آنچه وجود داشته در رسانه ها مطرح شده است.

اتهامات ضد ایرانی بی اساس است

حسینی اتهاماتی که درباره تحولات لبنان علیه کشورمان مطرح می شود را بی پایه و اساس دانست و یادآورشد کاری که ایران می تواند در این شرایط انجام دهد روشنگری و تاکید بر نقش و سیاست هایی است که ایران در منطقه داشته و دارد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سئوالی دیگر مبنی بر اینکه آیا طی هفته های اخیر ایران و عربستان رایزنی هایی را برای حل بحران لبنان انجام داده اند، اظهار داشت: رایزنی های ما با عربستان از گذشته بوده و در حال حاضر نیز ادامه دارد و این رایزنی های ما در سطوح مختلف و درباره مسائل متفاوت منطقه از جمله موضوع لبنان انجام شده است .

تیراندازی به خودروهای ایرانی در بیروت؟

وی در ادامه سخنانش اخبار منتشر شده مبنی بر تیراندازی به سمت خودروهای دیپلماتیک ایرانی در لبنان را تایید نکرد و گفت: اتفاق خاصی نیفتاده و در حال حاضر هم هیچ خبری که این قضیه را تایید کند از بیروت دریافت نکرده ایم.

فرمان پوتین از پیامدهای قطعنامه هاست

حسینی همچنین در واکنش به فرمان پوتین برای اجرایی کردن تحریم های ضد ایرانی در چارچوب قطعنامه های شورای امنیت گفت: این موضوع از پیامدهای طبیعی صدور قطعنامه های غیر قانونی و ضد ایرانی در شورای امنیت بوده و ما در موقع خود گلایه و اعتراضمان را به کشورهایی که در صدور قطعنامه سهیم بوده اند اعلام کرده ایم.

اقدام متقابل ایران در برابر شکایت سنیوره

سخنگوی وزارت خارجه درپاسخ به سئوال یکی ازخبرنگاران درخصوص احتمال شکایت دولت سنیوره به سازمان ملل از ایران درباره آنچه که دخالت های تهران درمسائل کشورش می خواند،گفت: اینگونه اتهامات اساسی ندارد ومعتقدم که طرح چنین مسائلی در واقع اهانت به گروه های داخلی لبنان است که برای مملکت خود تصمیم گیری می کنند.

وی تاکید کرد: اساس سیاست خارجی ما عدم دخالت در امور کشورها و تقویت روابط متوازن با تمام گروه های فعال سیاسی در لبنان است ضمن آنکه اگر اعتراضی به صورت قانونی انجام شود طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران نیز با استفاده از مبانی حقوقی پاسخ آن را خواهد داد.

روابط ایران و مصر در محاق؟

حسینی درپاسخ به خبرنگاری که درباره موضوع روابط ایران ومصر پرسید و گفت که با توجه به مواضع سرد قاهره در واکنش به ابراز تمایل تهران تعمیق مناسبات درهاله ای ازابهام قرارگرفته است، اظهارداشت: روابط ما با مصردرعرصه های اقتصادی، منطقه ای و بین المللی ادامه دارد و موضوع ارتقاء روابط سیاسی دو کشور نیز از جمله مسائلی بوده که بین دو کشور در حال پیگیری است.

انسداد جریان اطلاع رسانی در آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر احتمال کاهش محدوده ای که خبرنگاران می توانند در نیویورک برای تهیه گزارش ازآن خارج شوند، گفت: درباره موضوع اطلاع دقیقی ندارم اما اگر خبر منتشر شده مبنی بر کاهش این محدوده از 25 مایل به نیم مایل صحیح باشد در مرحله بعد نیز جریان آزاد اطلاع رسانی در آمریکا بسته خواهد شد ضمن آنکه در حال حاضر نیز رسانه های جمهوری اسلامی در نیویورک با محدودیت های مختلفی مواجه هستند.

بیشترین زیان را اتحادیه اروپا دید

وی همچنین با اشاره به ناکارآمدی تحریم های شورای امنیت علیه کشورمان، تاکید کرد که اکنون مشخص شده اتحادیه اروپا بیش از دیگران در این روند ضرر کرده و امروز نوعی نگرانی در شرکت های دولتی و خصوصی بسیاری از کشورهای اروپایی به چشم می خورد و تاکید عموم این شرکت ها بر آن است که دخالت های دولت ها مانع از حضور شرکت های خصوصی در ایران نشود.

مواضع اولمرت نیاز به پاسخ ندارد

حسینی در واکنش به مواضع اخیر ایهود المرت علیه کشورمان، گفت: سیاست های رژیم صهیونیستی و تهدیداتش برای امنیت و صلح جهانی مسئله ای بارز و آشکار است و نیازی نمی بینیم که اظهاراتی که از سوی برخی مقامات این رژیم مطرح می شود پاسخ دهیم در واقع امروز چهره منحوس رژیم صهیونیستی برای جهانیان کاملا روشن است.

بسته ای بدون زمان بندی

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سئوال که نمایندگان ایران در کشورهای مختلف در مذاکراتشان با مقامات غربی چه بخش هایی از بسته پیشنهادی ایران را مطرح می کنند؟ خاطر نشان کرد: آنچه سفرای ما در برخی کشورها دنبال می کنند ارائه محورهای کلی بسته جمهوری اسلامی ایران است که در حال تکمیل شدن است .

وی در پاسخ به این سئوال که آیا ایران برای تکمیل و ارائه بسته پیشنهادی اش به کشورهای غربی زمان بندی مشخصی دارد؟ اظهار داشت: در حال حاضر ما در حال طی مراحل تکمیل این بسته هستیم و پس از پایان این مرحله بسته را ارائه خواهیم کرد الان هم زمان بندی مشخصی را در این خصوص نمی توانیم ارائه دهیم.