خرید روسری باز هم احتمال وقوع کمبود پودر شوينده

سال گذشته در مجموع153 ميليارد تومان از 250 ميليارد تومان يارانه قطعي توليدكنندگان پودر شوينده پرداخت شد؛ اين در حاليست كه حدود 100 ميليارد تومان يارانه قطعي مربوط به سال گذشته هنوز پرداخت نشده است.

سيدمصطفي مقدسي – دبير شوراي توليدكنندگان پودر شوينده ايران- در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب افزود: با گذشت حدود 2 ماه از سال هنوز يارانه علي‌الحساب توليدكنندگان پودر شوينده اعلام نشده است.

او پيش‌بيني كرد كه يارانه قطعي توليدكنندگان پودر شوينده در سال جاري با توجه به افزايش نرخ تورم بين 390 تا 400 ميليارد تومان تعيين شود.

وي با اشاره به اين‌كه سرانه مصرف پودر شوينده در كشور بيش از 3 هزار تومان است، افزود: قيمت پودر شوينده از سال 1383 ثابت مانده و اين در حاليست كه با توجه به افزايش قيمت مواداوليه، قيمت تمام شده پودر شوينده بايد هر سال 10 تا 15 درصد افزايش مي‌يافت.

او كمبود پودر شوينده در بازار را به موضوع قيمت يا يارانه مربوط ندانست و گفت: دليل اصلي آن تناژ موردنظر دولت است كه بايد از 400 هزار تن به 470 هزار تن در سال جاري افزايش يابد، در حالي كه اين ميزان طي سال‌هاي گذشته ثابت باقي‌مانده بود.

وي نياز كشور به پودر شوينده در سال جاري را 470 هزار تن دانست كه از اين ميزان 310 هزار تن پودر دستي و 160 هزار تن نيز پودر ماشيني است.

مقدسي در پاسخ به اين سوال كه آيا برنامه افزايش قيمت مصوب پودر شوينده صحت دارد؟ گفت: افزايش قيمت پودر شوينده بايد از سوي سازمان حمايت از توليدكننده و مصرف‌كننده اعلام شود و در اين زمينه اطلاع دقيقي ندارم.

وي همچنين درباره آخرين وضعيت حذف يارانه پودر شوينده گفت: در اين مورد بحث‌هاي جدي در سطوح كارشناسي انجام شده و حتي در شوراي اقتصاد نيز مطرح شده است، اما متاسفانه علي‌رغم اين‌كه اين بحث‌ها در سه دولت گذشته نيز بارها مطرح شده، هيچ‌گاه عملي نشد.

گفتني است، هر ساله دو نوع يارانه علي‌الحساب و قطعي از سوي دولت به توليدكنندگان پودر شوينده پرداخت مي‌شود كه ميزان يارانه قطعي همواره بيش‌تر از علي‌الحساب است و معمولا در اواخر سال پرداخت مي‌شود، اما يارانه علي‌الحساب به طور طبيعي بايد در ابتداي سال براي رفع مشكل نقدينگي به توليدكنندگان پرداخت شود.