خرید روسری تبريك زودهنگام مقامات دولتي به اپراتور روسي

اپراتور تلفن همراه روسي «مگافون»، رسما حضور خود در ايران و آمادگي براي شركت در رقابت «اپراتور سوم تلفن همراه» را اعلام كرد.
به گزارش «ايتنا»، در يك نشست رسانه‌اي در شامگاه بيست و سوم ارديبهشت ماه در تهران، مقامات شركت روسي «مگافون» كه يك اپراتور تلفن همراه است، در نخستين رويارويي مستقيم خود با رسانه‌هاي ايراني، تصميم خود براي سرمايه‌گذاري در ايران را رسما اعلام كردند.
مديران اين اپراتور روسي همچنين قصد خود براي شركت در مزايده اپراتور سوم تلفن همراه ايران را كه به زودي برگزار خواهد شد، علني نمودند.
بنا بر اين گزارش، اين شركت كه در سال 2002 از ادغام چند اپراتور كوچكتر تشكيل شد، هم اكنون جوانترين اپراتور ارتباطات موبايل كشور فدراسيون روسيه است و با 37 ميليون مشترك، حدود 21درصد از بازار ارتباطات اين كشور را به عهده دارد.
همچنين مگافون، نخستين اپراتوري است كه خدمات نسل سوم را در اين كشور ارايه كرده است.اين شركت هم‌اكنون با 463 اپراتور موبايل در 203 كشور جهان قرارداد رومينگ دارد.
اما در بعد خدمات در خارج از روسيه، شركت بين‌المللي مگافون به تازگي راه‌اندازي شده و قصد گسترش فعاليت‌هاي خود در خارج از روسيه را دارد. با اين حال، تنها حضور كوتاه مدت در تاجيكستان به عنوان تجربه بين‌المللي اين شركت عنوان شد.
در نشست خبري اين شركت خصوصي خارجي، محامدپور، معاون آموزش وزارت ICT نيز حضور يافته بود كه تأكيد داشت هدف حضور خود را تشويق براي سرمايه‌گذاري خارجي در ايران عنوان نمايد و لزوم انتقال تكنولوژي را به آنان يادآوري كند.
همچنين كردزنگنه، رئيس سازمان خصوصي‌سازي ايران نيز كه گويا بدون پيش‌بيني قبلي در مراسم حاضر شده بود، به سخنراني پرداخت.
جدال رسانه‌ايدر حالي كه مديران شركت مگافون و گردانندگان جلسه خبري، تلاش داشتند شريك ايراني شركت مگافون را نامعلوم عنوان نمايند كه به زودي و با انجام مذاكرات مشخص خواهد شد، دو مقام دولتي حاضر در جلسه، در ميان سخنان خود، به مديران مگافون «تبريك» گفتند.
 
اين مسأله باعث تعجب و انتقاد خبرنگاران شد. به باور برخي خبرنگاران، با وجود مزايده اپراتور سوم تلفن همراه ايران كه به زودي برگزار خواهد شد، حضور مقامات ايراني در جلسه مربوط به يكي از داوطلبان خارجي اين مزايده، مي‌تواند واجد حاشيه بوده و برگزاري سالم و عادلانه آن را مخدوش كند.
همچنين پافشاري برخي خبرنگاران براي دريافت نام صريح طرف ايراني شركت مگافون، با تندي از سوي يكي از مقامات دولتي روبه‌رو و باعث پايان يافتن زودرس جلسه شد.
با وجود اين، شنيده‌ها از احتمال مشاركت بخش اقتصادي يكي از نهادهاي بزرگ مذهبي در شمال شرق ايران حكايت داشت.