خرید روسری دور سوم مذاکرات ایران و آژانس

سومین دور مذاکرات فنی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از قطعنامه 1803 شورای امنیت پس از سه روز گفتگو در تهران پایان یافت .

به گزارش خبرگزاري مهر، مذاکرات هیات 3 نفره آژانس بین المللی انرژی اتمی به سرپرستی هرمان ناکارت رئیس بخش اجرایی پادمان آژانس و حضور دو کارشناس فنی با هیئت ایرانی به سرپرستی علی اصغر سلطانیه نماینده ایران و در آژانس بین المللی اتمی ، محمد سعیدی معاون سازمان انرژی اتمی عصر دوشنبه هفته جاری در سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران آغاز شده بود .

بنا بر این گزارش هنوز خبر دقیقی از محورها و دستاوردهای این گفتگوهای اخیر در پشت درهای بسته در دست نیست اما در حالی که انتظار می رود این نتایج در گزارش محمد البرادعی در روزهای آینده انعکاس یابد سلطانیه سرپرست هیئت مذاکره کننده در این دور از گفتگو ها در شبکه جام جم سیما اعلام کرده است : مسلما در گزارش جدید البرادعی نیز به مشاهده نشدن هرگونه انحراف ایران از تعهدات خود اشاره خواهد شد. با این حال به نظر می رسد آژانس در گزارش آتی خود خواهد نوشت که هنوز قادر نیستیم بگوییم هیچ فعالیت اظهار نشده ای در ایران وجود ندارد.

هیئت آژانس 11 اردیبهشت ماه دور دوم گفتگوهای خود و کارشناسان فنی این سازمان را پس از 3 روز نشست عصرانه به پایان برده بود . دور نخست گفتگوهای این هیئت ها دوم اردیبهشت و با حضور اولی هاینونن معاون امور پادمانهای آژانس در تهران آغاز شده بود .

ایران سال گذشته در قالب طرح اقدام کلیه ابهامات آژانس بین المللی انرژی اتمی از برنامه هسته ای خود را رفع نمود و مدیر کل آژانس درگزارش خود براین امرصحه گذاشت، با این حال شورای امنیت سازمان ملل تحت فشارها والقائات آمریکا و همپیمانانش قطعنامه 1803 را به تصویب رساند و درآن خواستار پاسخ ایران به اتهامات و ادعاهایی واهی درباره برنامه موشکی و هسته ای ایران شد .

ایران پیشتر طبق توافق با آژانس ارزیابی خود از این اتهامات را اعلام کرده و آن را بی پایه خواند بود با این حال تهران اعلام کرده است همواره برای پاسخ گویی به سئوالات فنی آژانس همانند همه اعضای این نهاد بین المللی آمادگی دارد .

باتوجه به برگزاری جلسه شورای حکام در2 ژوئن (13 خرداد) محمد البرادعی مدیرکل آژانس موظف است تا اواسط ماه می (اواخر اردیبهشت) گزارشات خود را برای مسائل مختلف موجود در دستور کار آژانس از جمله موضوع هسته ای ایران ارائه کند.