خرید روسری سرخوردگی بوش از نقص اطلاعات درباره عراق

رئیس جمهور آمریکا ضمن ابراز ناخرسندی از نواقص اطلاعات منجر به اشغال عراق، نسبت به خروج نظامی آمریکا از این کشور ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش بی بی سی، جورج بوش، که برای دیدار از چند کشور خاورمیانه عازم منطقه شده است، در مصاحبه ای با روزنامه آمریکایی پولیتیکو و سایت اینترنتی یاهو، گفته است که گزارش های اطلاعاتی “مخدوش” در مورد برنامه های تسلیحاتی عراق او را سرخورده کرد.

اشاره بوش به گزارش سازمان های اطلاعاتی آمریکا در مورد تلاش رژیم سابق عراق برای دستیابی به تسلیحات کشتار جمعی است که زمینه حمله نظامی به آن کشور در بهار سال 2003 را فراهم آورد در حالیکه دولت وقت عراق چنین اتهاماتی را به شدت رد کرده بود.

قبل از آغاز عملیات نظامی علیه عراق، مقامات دولت ایالات متحده با ارائه آنچه که شواهد اطلاعاتی در مورد برنامه های تسلیحات کشتار جمعی رژیم صدام حسین می خواندند، حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به آن کشور را به عنوان اقدامی پیشگیرانه توجیه کردند.

به خصوص، وزیر خارجه وقت آمریکا در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل، برخی شواهد تهیه شده توسط سازمان های اطلاعاتی این کشور را ارائه داد و نتیجه گرفت که رژیم عراق با نقض مصوبات شورای امنیت، تاسیساتی را برای تولید جنگ افزارهای کشتار جمعی راه اندازی کرده است.

پس از اشغال عراق، جستجوهای نیروهای ائتلاف برای یافتن مراکز تولید این گونه تسلیحات به جایی نرسید و در نتیجه، اعلام شد که اتهامات قبلی علیه رژیم سابق این کشور صحت نداشته است.

رئیس جمهور آمریکا در عین حال این نظر را مردود دانست که سازمان های اطلاعاتی این کشور عمدا او را “گمراه” کردند.

او گفت که “گمراه کردن اصطلاح تندی است” و افزود که تشکیلات اطلاعاتی کشورهای دیگر نیز به نتایج مشابهی دست یافته بودند.

بوش گفت که کسی در صدد نبوده است تا عمدا به او دروغ بگوید بلکه دستگاه های اطلاعاتی با تجزیه و تحلیل یافته ها خود به نتایجی دست یافتند که اشتباه بود.