خرید روسری اعتراض به بان کي‌مون به خاطر «نکبت»

مقام‌هاي اسرائيلي از اينکه دبير کل سازمان ملل متحد در گفت‌وگو با محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطيني، از لغت «نکبت» براي توصيف سرآغاز مشکلات فلسطيني‌ها استفاده کرده، ابراز ناخشنودي کرده و خواستار حذف اين لغت شده‌اند.
به گزارش «بي.بي.سي»، فلسطيني‌ها و جهانيان سالگرد تأسيس اسرائيل را «روز نکبت» يا «يوم النکبة» مي‌نامند.
«بان کي مون»، دبير کل سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه به مناسبت سالگرد روز موسوم به نکبت که همان آغاز مشکل آوارگان فلسطيني و تأسيس اسرائيل است، با محمود عباس تماس گرفت و به خاطر مسائل و مشکلاتي که در شصت سال گذشته، دامنگير فلسطيني‌ها بوده، با آنها همدردي کرد.
بان کي مون مشخصا در اين مکالمه تلفني از واژه نکبت استفاده کرد؛ واژه‌اي که براي اسرائيلي‌ها بار منفي دارد، چون عملا آنها را عامل سرنوشت فلسطيني‌ها معرفي مي‌کند.
رسانه‌ها و مقام‌هاي اسرائيلي که اين روزها سرگرم برگزاري جشن‌هاي شصتمين سال تأسيس اين کشور هستند، بلافاصله به اين گفت‌وگو واکنش نشان دادند.
آنها با انتقاد از دبيرکل سازمان ملل متحد رسما خواستار حذف اين لغت از ادبيات سازمان ملل متحد شدند. معاون سفير اسرائيل در سازمان ملل متحد اظهار داشته که اين لغت، مشروعيت اسرائيل رو تضعيف مي‌کند و نبايد استفاده شود.
البته دبير کل سازمان ملل متحد، همواره بر حمايت خود از اسرائيل تأکيد داشته و يک هفته پيش از تماس با محمود عباس، با ايهود اولمرت، نخست‌وزير اسرائيل تلفني گفت‌وگو کرده و سالگرد تأسيس اسرائيل را به او تبريک گفته بود، اما با وجود اين، اسرائيلي‌ها از اينکه او لغت نکبت را به کار برده بسيار ناخشنودند.