خرید روسری سياست‌هاي بوش، ايران و حماس را تقويت كرد

«باراك اوباما»، نفر نخست رقابت‌هاي رياست‌جمهوري آمريكا در جبهه دمكرات‌ها، روز جمعه با حمله به سياست‌هاي شكست خورده بوش، آن را عاملي براي تقويت دشمنان آمريكا مانند ايران و حماس خواند.
به گزارش سرويس بين‌الملل «» ‌به نقل از «رويترز»، اين موضع در پي سخنان روز پنجشنبه بوش درباره تشبيه افرادي كه خواستار مذاكره با ايران هستند، به نازي‌هاي پيش از جنگ جهاني دوم بود كه در آن، بوش به انزواي آمريكا و متحدانش در ديگر كشورهاي جهان از سوي اوباما متهم شد.

اوباما همچنين «بوش» و «جان مك كين»، رقيب جمهوريخواه خود را در حالي در بحث سياست خارجي، به چالش كشاند كه بوش يك روز پيش با برانگيختن خشم دمكرات‌ها، خواستار دلجويي از پارلمان اسرائيل شده بود.
مك كين از واژه دلجويي و عذرخواهي استفاده نكرد، اما از اوباما به خاطر درخواست براي مذاكره مستقيم آمريكا با دشمنان اين كشور، به ويژه محمود احمدي‌نژاد، رئيس‌جمهور ايران انتقاد كرد و از اوباما خواست تا در اين زمينه توضيح دهد.

اوباما در يك سخنراني انتخاباتي در داكوتاي جنوبي گفت: اگر جورج بوش و مك كين، خواستار بحث درباره حمايت از ايالات متحده هستند، من هم خوشحال خواهم شد، هر زماني و در هر مكاني اين بحث را برگزار كنم و در هر حالتي برنده خواهم بود، چرا كه بوش و مك كين، بايد به پرسش‌هاي بسياري پاسخ بگويند.
وي افزود: آنها همچنين بايد به اين واقعيت پاسخ دهند كه آيا ايران، بزرگترين پيروز استراتژيك تجاوز ما به عراق است؟ اين در حالي است كه اين كار و سياست‌هاي بوش، ايران را قدرتمندتر كرده است.

ديگر آن كه آنها بايد توضيح دهند، چرا حماس هم‌اكنون بايد نوار غزه را كنترل كند؟ حماس به اين علت قدرتمند شد كه آمريكا بر برگزاري انتخابات دمكراتيك در مناطق فلسطين پافشاري داشت.
وي افزود: اين سوابق بوش و مك كين در حمايت از آمريكاست؛ سياست‌هايي شكست خورده كه مك كين قصد ادامه آنها را دارد.