خرید روسری عذرخواهي نخست‌وزير کانادا از بوميان، پس از يک قرن

«استفن‌هارپر»، نخست‌وزير کانادا، روز يازدهم ژون، با حضور در مجلس عوام، از عملکرد دولت‌هاي کانادا نسبت به ظلم و تعدي انجام شده در مدارس بوميان اوليه، عذرخواهي خواهد کرد.
وزير امور بوميان با استقبال از اين تصميم گفت: رهبران بومي سال‌هاست که منتظر چنين پوزشي هستند.

به گزارش شبکه ايرنتي «ايرانتو»، از سال 1874، دولت وقت کانادا با همکاري کليسا، مدارسي را در مناطق متعلق به بوميان راه‌اندازي کرد تا مسيونرهاي مذهبي بتوانند در قالب برنامه‌هاي آموزشي، اقدام به تبليغ و گسترش مسيحيت در بين اقوام گوناگون كنند.

اين طرح با هدف نابود کردن فرهنگ، زبان و مذهب بوميان و تلفيق آنان در جمعيت مسيحي کانادا انجام مي‌شد.
بنا بر اين گزارش، تا دهه 1970 و به مدت يک قرن، بيش از 150 هزار کودک به صورت اجباري در اين مدارس تحصيل کردند.

گزارش سايت «ايرانتو» حاکي است، دولت فدرال، ده سال پيش اعتراف کرد که براي سال‌هاي سال، دانش آموزان در آن مدارس، مورد آزار، شکنجه و تجاوز قرار مي‌گرفتند، به گونه‌اي که هم‌اکنون هزاران نفر از دانش‌آموزان سابق از دولت شکايت کرده‌اند.
بيشتر نود هزار قرباني باقي‌مانده از آن مدارس، خواستار شنيدن عذرخواهي رسمي نخست‌وزير در مجلس شده‌اند.

اين اقدام ‌هارپر، در آستانه 29 ماه مي، روز ملي بوميان انجام مي‌شود. همه ساله در اين روز، بوميان در اعتراض به بي‌توجهي دولت مرکزي به حقوق اوليه آنان و حل نشدن اختلافات ارضي، اقدام به برپايي تظاهرات و بستن جاده‌ها و ريل‌هاي راه‌آهن مي‌کنند.
رهبران بوميان تهديد کردند، اگر عذرخواهي نخست‌وزير براي فرو نشاندن اعتراضات آنها باشد، آن را رد خواهند کرد.

اضافه مي‌شود، کانادا هم‌اکنون در صدر کشورهايي است که اقدام به طراحي و تصويب قطعنامه‌هاي حقوق بشري عليه جمهوري اسلامي ايران مي‌کند.