خرید روسری ايران و مرمت نسخ خطي مسجد چين

دكتر ” مهدي مصطفوي ” مشاور رييس جمهوري و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ديروز در دیدار با موسی یون گوان امام جماعت مسجد نیوجیه پکن آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای مرمت نسخ خطی تاریخی این مسجد اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به پکن! ، در این دیدار مشاور رئیس جمهور ضمن اظهار خرسندی از توجه دولت چین به قدیمی ترین و بزرگترین مسجد مسلمانان پکن گفت: خوشبختانه روابط فرهنگی ایران و چین در حال گسترش است و امیدواریم یکی از برکات این رابطه فرهنگی رسیدگی بیشتر دولت چین به این مسجد بزرگ و تاریخی باشد.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي اظهار داشت: باید روی نسل جوا ن بیشتر سرمایه گذاری کنید و آنها را با قرآن آشنا کنید ما هم آماده همکاری با شما هستیم. بخصوص در خصوص تامین کتابهای مورد نیاز کتابخانه درحال راه اندازی و مرمت نسخ خطی قرآنی اعلام آمادگی می کنیم.

موسی یون گوان امام جماعت مسجد نیوجیه پکن نیز در این دیدار با تاریخی خواندن سفر آيت الله خامنه‌اي به چین و بازدید ایشان از این مسجد گفت: ما همیشه در نمازهایمان ایران را دعا می کنیم.

امام جماعت مسجد نیوجیه پکن اظهار داشت در پکن 300 هزار مسلمان وجود دارد و مسلمانان 70 مسجد دارند که مسجد نیوجه بزرگترین و قدیمی ترین مسجد است که قذمت آن به بیش از هزار سال می رسد.
وی گفت بنیانگذاران این مسجد علی بن القاضی عماد الدین البخاری و احمد قزوینی ایرانی بودند.

امام جماعت مسجد نیوجه با اشاره به اینکه مسلمانان جهان همواره به دیدن این مسجد می آیند گفت: علاوه بر اقامه نماز در این مسجد مسلمانان معارف دینی را نیز آموزش می بینند.
گفتنی است در این مسجد نسخ خطی قرآنی و کتیبه ها و کوزه های سفالی بسیار نفیس و قدیمی نگهداری می شود اگرچه بخشهای مختلف مسجد بازسازی شده است اما گنبد اصلی مسجد بدون مرمت تا امروز باقی مانده است.

از جمله شخصیتهای مهمی که عکسهای آنها بر دیوار این مسجد در حال بازدید از مسجد دیده می شوند، مقام معظم رهبری، آیت الله هاشمی رفسنجانی ، حجت الاسلام خاتمی و ملک عبدالله پادشاه عربستان دیده می شود.

در پایان این دیدار مهدی مصطفوی و هیات همراه ضمن بازدید از بخشهای مختلف مسجد و دیدار با مسلمانان بر مزار بنیان گذاران مسجد نیوجه پکن حضور یافته وبا ذکر فاتحه یاد آنان را گرامی داشتند.