خرید روسری ناكامي زنان؛ پارلمان كويت در اختيار سلفي‌ها

سرويس بين‌الملل «»، فؤاد پورعبادي: در چهار سال آينده، پارلمان کشور دو ميليون نفري كويت، در دست اکثريت سلفي خواهد بود. به باور برخي کارشناسان مسائل سياسي، شايد شكل‌گيري چنين پارلماني، کويت را که از دير هنگام يکي از هم‌پيمانان اصلي ايالات متحده آمريکا در منطقه بوده، تا حدودي از اين ابرقدرت جهاني دور کند.حدود دو ماه پيش و پس از ماه‌ها اختلاف شديد ميان کابينه دولت و پارلمان کويت، شيخ «صباح‌الاحمد الصباح»، پادشاه اين کشور، راهي جز انحلال کابينه و پارلمان نيافت و پس از آن، دولت موقت تشکيل و برگزاري انتخابات زودهنگام اعلام شد.دو روز پيش (هفدهم مي) اين انتخابات پارلماني در پنج دايره گوناگون در کويت برگزار شد. آمار رسمي اعلام شده از سوي وزارت کشور کويت، شرکت بيش از 60 درصد از واجدان شرايط در اين انتخابات را نشان مي‌داد.
به رغم اين‌که حدود 60 درصد از اين واجدان شرايط را زنان و تنها حدود 40 درصد را مردان تشکيل مي‌دادند، اما هيچ يک از 28 زن کانديد شده، نتوانست به پارلمان راه يابد و اين دوره نيز پارلمان کويت مانند دوره پيش که در سال 2006 ميلادي برگزار شد، شاهد حضور حتي يک زن نيز نخواهد بود.کارشناسان مسائل سياسي، علت شكست زنان در اين انتخابات و انتخابات پيشين را عاطفي بودن و نداشتن تجربه سياسي لازم دانسته‌اند.از سوي ديگر، نتايج اوليه اعلام شده نشان مي‌دهد جنبش اسلامگرايان افراطي (سلفي‌ها) با به دست آوردن هفده کرسي، اکثريت اين مجلس را تشکيل داده و برنده اصلي اين رقابت‌ها به شمار مي‌رود، اما جنبش اخوان المسلمين کويت که با نام «جنبش قانوني» شناخته مي‌شود، در حالي كه در دوره گذشته، توانسته بود شش کرسي را به خود اختصاص دهد، در اين رقابت توانست تنها چهار کرسي را به دست آورد. بدين ترتيب، اسلامگرايان اهل سنت در مجموع بيش از 40 درصد از پنجاه کرسي اين دوره پارلمان کويت را از آن خود كردند.
وضعيت شيعيان نيز در اين دوره، ‌اندكي بهبود يافت، به گونه‌اي که در دوره گذشته، چهار کرسي اما در اين دوره، پنج کرسي را به خود اختصاص دادند. نکته قابل توجه اين که دو نماينده شيعه در پارلمان سابق که چندي پيش به دليل شرکت در مجلس ختم شهيد عماد مغنيه، فرمانده نظامي حزب‌الله لبنان، مورد انتقاد شديد رسانه‌ها و جناح‌هاي سياسي کويت قرار گرفته بودند، توانستند در اين دوره نيز به پارلمان راه يابند. ليبرال‌ها که در دوره‌هاي پيش از موقعيت خوبي در پارلمان اين کشور برخوردار بودند، در اين دوره توانستند تنها هفت کرسي را از آن خود كنند و کارشناسان مسائل سياسي کويت، اين مسأله را شکستي نسبتاً سنگين براي ليبرال‌ها در اين کشور عربي دانسته‌اند.نامزدهاي وابسته به قبايل کويتي نيز موفق شدند، دوازده کرسي اين دوره را از آن خود کنند و پنج کرسي باقي‌مانده سهم نامزدهاي مستقل شد.
بدين ترتيب، پارلمان اين کشور دو ميليون نفري در مدت چهار سال آينده در دست اکثريت سلفي خواهد بود. به باور برخي کارشناسان مسائل سياسي، شايد وجود چنين پارلماني افراطي، کويت را که از دير هنگام يکي از هم‌پيمانان اصلي ايالات متحده آمريکا در منطقه بوده، تا حدودي از اين ابرقدرت جهان دور کند.گفتني است، بنا بر قانون اساسي کويت، کابينه موقت اين کشور در دو هفته آينده بايد استعفا دهد و پس از آن دولت جديد تشکيل خواهد شد و در برابر پارلمان جديد سوگند ياد خواهد کرد.در بيشتر كشورهاي پادشاهي عربي حاشيه خليج‌فارس، پارلمان‌ها، حداكثر نقش مشورت دادن به امير و شاه را دارند و مي‌‌توان گفت، كويت دست‌كم در مقايسه با اين كشورها از دمكراسي قوي‌تري برخوردار است.