خرید روسری توليد فاضلاب جعلي براي حفظ آبرو مقابل وزير!+ جوابيه

در حالي كه ماه گذشته، تصفيه‌خانه جامع فاضلاب قم در سفر هيأت دولت به اين شهر با حضور وزير نيرو افتتاح شد،  فعاليت اين تصفيه‌خانه پس از چند ساعت در روز حضور وزير با استفاده از فاضلاب جعلي، متوقف شده و هم‌اكنون نيز فعاليت نمي‌كند.به گزارش خبرنگار «»، اين پروژه بر پايه برآوردهاي اوليه انجام شده و با قراردادي به مبلغ چهار ميليارد تومان براي ساخت و تجهيز، با تأخير دو ساله در پايان پروژه و افزايش هزينه تمام‌شده به 5 / 7 ميليارد تومان، افتتاح شده است.
 

»فعاليت اين تصفيه‌خانه پس از چند ساعت در روز حضور وزير با استفاده از فاضلاب جعلي، متوقف شده«
 
با وجود مصاحبه تلويزيوني وزير نيرو كه در آن خبر افتتاح اين پروژه در دهه فجر سال 85 به مردم داده شد، افتتاح آن بارها به تعويق افتاد و خبر آن از رسانه‌هاي استاني به ترتيب ارديبهشت 86، هفته دولت 86، دهه فجر 86 اعلام شد.
 
اما جالب آن كه سرانجام در افتتاح اين پروژه در اواخر فروردين ماه 87 و همزمان با دور دوم سفر هيأت دولت به استان قم، اشکال فني موجود در خط انتقال فاضلاب به اين تصفيه‌خانه، سبب شد براي حفظ آبرو، به جاي فاضلاب از آب چاه شبکه شهري و مقداري خاک استفاده شود تا آب وارد شده به مجموعه تصفيه‌خانه رنگ فاضلاب به خود بگيرد. از همين رو پس از افتتاح عمليات قطع شده و تاکنون نيز اين مشكل فني برطرف نشده است.
 

»بخشي از مسير فاضلاب كه مانع ارتباط با تصفيه‌خانه شده«
 
نکته ديگر، برنامه‌ريزي نكردن در بهره‌برداري از پساب توليدي تصفيه‌خانه است که با وجود واقع شدن استان قم در ناحيه گرم و خشک، تدبير مناسبي براي بهره‌گيري از پساب توليدي تصفيه‌خانه نشده است.
 
توضيح شرکت آب و فاضلاب استان قم
 
مسوول محترم سایت خبری، تحلیلی با سلام
احتراماٌ با توجه به انتشار خبری با عنوان «تولید فاضلاب جعلی برای حفظ آبرو مقابل وزیر!» مورخه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۸۷ با کد خبر: ۱۱۰۰۶ در ستون اصلی آن سایت، خواهشمند است نسبت به درج جوابیه ذیل در مورد این خبر در همان ستون اقدامات لازم را مبذول فرمایید.
« به اطلاع کلیه مخاطبان محترم سایت می رساند، طراحی تصفیه خانه جامع فاضلاب قم توسط یکی از مهندسین مشاور صاحب نام و با تجربه کشور که از مشاورین پیش کسوت در این صنعت می باشد انجام گردیده است و در تمامی مراحل انجام کار نظارت این مهندسین مشاور برقرار بوده است.

 
هزینه تمام شده این پروژه نیز در مقایسه با پروژه های مشابه در کشور حدود نصف می باشد( اسناد این موضوع از طریق شرکت مادر تخصصی آب و فاضلاب کشور قابل دریافت می باشد).
در مراحل پایانی ساخت پروژه، با عنایت به زمان گارانتی تجهیزات نصب شده در تصفیه خانه و نیاز این تجهیزات به تست هیدرولیکی، با نظر مشاور طرح در شروع بهره برداری، از آب برای راه اندازی سیستم ها استفاده شده است که این روال در پروژه های مشابه در سطح کشور نیز انجام می شود.
این موضوع در روز افتتاح به اطلاع مقام عالی وزارت رسیده است ضمن آن که در روز قبل از افتتاح نیز معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از تصفیه خانه بازدید و ضمن مشاهده فرآیندها برای ایشان نیز توضیحات لازم داده شده است.
ضمنا قسمت های عمده شبکه های فرعی و اصلی و تمام خطوط انتقال منتهی به این تصفیه خانه اجرا گردیده و مورد بهره برداری می باشند.
بهره برداری از پساب فاضلاب نیز در استان توسط کمیته آب و کشاورزی برنامه ریزی گردیده است که با عنایت به مسوولیت قانونی شرکت آب منطقه ای در این خصوص،آن شرکت پیگیر موضوع می باشد.»در پایان به مسوولان سایت متذکر می شود جهت انتقال اخباری از این دست که نیاز به اطلاعات فنی ویژه دارد، حتما با رعایت اخلاق رسانه ای و با تبادل نظر با افراد آگاه صورت پذیرد.
روابط عمومی شرکت آب و فاضلاباستان قم