خرید روسری نيويورك‌سان: پیروزی بزرگ ایران در لبنان

نشریات غربی در گزارش های جداگانه نتایج حاصل از نشست دوحه در خصوص بحران لبنان و تضمین تصاحب اکثریت کرسی های پارلمان این کشور توسط جنبش حزب الله را نشانه یک پیروزی بزرگ برای ایران قلمداد کردند.

روزنامه آمریکایی نیویورک سان در گزارشی با عنوان «ایران به یک پیروزی بزرگ در لبنان دست پیدا می کند» نوشت: “براساس آنچه به عنوان یک پیروزی بزرگ برای ایران و سوریه خوانده می شود، حزب الله و هوادارانش تصاحب دو سوم کرسی های پارلمان لبنان را برای خود تضمین کردند.”

وزیران خارحه اتحادیه عرب روز گذشته از حصول یک توافق برای پایان بخشیدن به بن بست سیاسی 18 ماهه لبنان خبر دادند.

این توافق هیچ گونه اشاره ای به درخواست های شورای امنیت سازمان ملل در خصوص خلع سلاح حزب الله ندارد و در مقابل کسب اکثریت پارلمان توسط حزب الله و هوادارانش را تضمین می کند.

در همین حال روزنامه دیلی تلگراف چاپ لندن نیز در گزارشی تحولات اخیر لبنان را نشانه افزایش نفوذ ایران در این کشور دانست و افزود: “نفوذ ایران در سراسر خاورمیانه امروز با افزایش قدرت سیاسی حزب الله در لبنان افزایش یافته است.”

به نوشته این روزنامه یک هفته مذاکرات فشرده در دوحه قطر جهت یافتن راهی برای پایان بخشیدن به بحران لبنان امتیازاتی را نصیب حزب الله کرده است.

این توافق همچنین نشانه یک عقب نشینی بزرگ از جانب احزاب مخالف حزب الله است که پیش از این بزرگترین جناح در پارلمان لبنان را تشکیل می دادند.

سعد حریری رهبر اکثریت پارلمان لبنان حاضر در اجلاس دوحه گفت: “ما به توافق رسیدیم، هرچند که به شدت آسیب دیدیم.”

انتخاب رییس جمهور جدید لبنان ظرف روزهای آینده نیز از دیگر توافقات حاصله در نشست دوحه است که براساس آن انتظار می رود نمایندگان پارلمان اواخر هفته جاری گردهم آیند و ژنرال «میشل سلیمان» را به سمت ریاست جمهوری لبنان منصوب کنند.

دوره ریاست جمهوری امیل لحود در ماه نوامبر پایان یافت اما درگیری های سیاسی بین فراکسیون های مختلف این کشور ظرف شش ماه گذشته از انتخاب رییس جمهور جدید جلوگیری کرده است.