خرید روسری مقام آمريكايي: توافق اخير لبناني‌ها براي آمريكا فاجعه است

فرستاده سابق آمريكا به منطقه خاورميانه، از توافق اخير سران لبناني در دوحه قطر، براي سياست‌هاي واشنگتن در خاورميانه به عنوان يك فاجعه ياد كرد.

به گزارش ايرنا، «دنيس راس»، فرستاده جورج بوش پدر و بيل كلينتون، رؤساي جمهور پيشين آمريكا، به منطقه اين موضوع را در گفت‌وگو با روزنامه «الحيات» كه روز شنبه منتشر شد، اعلام كرد.

وي افزود: گفت‌وگوي نتيجه‌بخش لبناني‌ها با ميانجيگري قطر و روند گفت‌وگوهاي غيرمستقيم بين سوريه و اسرائيل با سرپرستي تركيه، نشانگر عقب‌گرد آمريكا در ايفاي نقش‌هاي خود در منطقه است.

راس افزود: توافقنامه دوحه به حزب‌الله قدرت سياسي بي‌سابقه داد و افق و سياست‌هاي جديدي را به روي لبنان باز كرد كه اين امر، تهديد بزرگي براي آمريكاست.

اين مسئول پيشين آمريكايي افزود: بزرگترين اشتباه بوش در منطقه، حرف‌هاي بزرگ زدن و عمل نكردن به آنها به ويژه درباره لبنان بود.

آمريكا طي دو سال گذشته با حمايت از گروه سياسي حاكم لبنان در مقابل هر نوع طرحي براي پايان بحران اين كشور سنگ‌اندازي كرده است.

اينك واشنگتن با مشاهده شكست طرح‌هاي امنيتي و اطلاعاتي خود و همپيمانان داخلي و منطقه‌اي‌اش در مقابل توافق لبناني‌ها در دوحه قطر قرار گرفته و چاره‌اي جز پذيرش آن ندارد.

برخي تحليلگران سياسي مي‌گويند: پيش از توافق دوحه، آمريكا مايل بود اوضاع بحراني لبنان تا زمان انتخابات پارلماني بعدي اين كشور همچنان به همين شكل باقي مي‌ماند تا به دليل فقدان توافق و قوانين انتخاباتي مناسب، مجلس كنوني كه گروه حاكم اكثريت را در آن دارد پس از دوره قانوني آن نيز ادامه يابد.

در همين زمينه، مقام‌هاي وزارت امور خارجه آمريكا هرچند نتوانستند در برابر اراده جمعي لبناني‌ها و همچنين حمايت اعراب و حتي كشورهاي غربي در حمايت از توافق دوحه اقدام مخالفت آميزي انجام دهند، اما سران گروه حاكم لبنان را مورد مؤاخذه قرار داده‌اند.

گفته مي‌شود، مقام‌هاي آمريكايي از گروه حاكم پرسيده‌اند چگونه حاضر شده‌اند سهميه يك سوم به علاوه يك اعضاي كابينه را به گروه‌هاي مخالف دهند.

گروه حاكم و مخالفان دولت لبنان، پس از پنج روز گفت‌وگو در دوحه با نظارت مقام‌هاي قطر، چهارشنبه گذشته درباره مسائل مورد اختلاف به توافق رسيدند.

بر پايه اين توافق، علاوه بر انتخاب رئيس‌جمهوري توافقي كه پيش از اين بر آن اتفاق نظر بود، دولت وحدت ملي در لبنان تشكيل و قانون انتخابات سال ‪ ۱۹۶۰‬اين كشور با انجام تعديلاتي در آن، در انتخابات ماه مي سال ‪۲۰۰۹‬ (ارديبهشت ماه سال ‪ (۱۳۸۸‬اجرا خواهد شد.