خرید روسری ماليات‌سنگين‌ براي 3بار معامله مسكن‌

براساس مصوبه‌اي كه دوشنبه شب به تصويب شوراي عالي مسكن رسيد، اخذ ماليات از معاملا‌ت مكرر منازل مسكوني ، از آذر ماه به اجرا درمي‌آيد.

به گزارش جام جم آنلاين شوراي عالي مسكن تصويب كرد كه از ابتداي آذر ماه امسال معامله‌‌كنندگان اعم از افراد حقيقي و حقوقي در صورتي كه يك منزل مسكوني را 3 بار يا بيشتر خريد و فروش كنند ، مشمول اخذ ماليات شوند.

طبق اين مصوبه، معامله 3 بار يا بيشتر منزل مسكوني شغل محسوب مي‌شود و معامله‌كنندگان بايد از ابتداي آذر ماه امسال 25 تا 30 درصد ماليات بپردازند.

بر اين اساس، اشخاص حقيقي كه اقدام به خريد و فروش مسكن كنند، 25 تا 30 درصد و اشخاص حقوقي نيز 25 درصد از مابه‌التفاوت خريد و فروش مسكن را بايد به عنوان ماليات پرداخت كنند.

همچنين در جلسه شوراي عالي مسكن مصوب شد اوراق قولنامه مسكن از تاريخ 15 مهر امسال به صورت رسمي تنظيم و قيمت واقعي مسكن در آن قيد شود.بر اين اساس، با درج قيمت واقعي در قولنامه و انتقال آن به سند، ماليات نقل و انتقال بايد به روز و با قيمت واقعي پرداخت شود.

رئيس اتحاديه صنف املاك تهران در اين باره به خبرنگار ما گفت: البته با اجراي اين مصوبه، پيش‌بيني مي‌شود مشكلاتي به‌وجود آيد چرا كه برخي افراد به دنبال فروش ملك با مبايعه‌نامه و به صورت وكالتنامه‌اي خواهند رفت تا از پرداخت ماليات فرار كنند، اما ما سيستم را طوري تعريف كرديم تا تمام اعضاي ما در آژانس‌ها صورتي از معامله انجام شده را براي جلوگيري از تخلفات به‌اتحاديه ارسال كنند.

مصطفي قلي‌خسروي در پاسخ به اين سوال‌ كه آيا اخذ اين ماليات شامل افرادي مي‌شود كه تاكنون اقدام به خريد چند ملك به نيت سرمايه‌گذاري كرده‌اند، گفت: اين مصوبه عطف به ماسبق نمي‌شود و زمان اجراي آن از آذر ماه خواهد بود.

حسين نوش‌آبادي، عضو سابق كميسيون عمران مجلس نيز درباره تاثير چنين تصميمي بر بازار مسكن گفت: اخذ ماليات از خريد و فروش مسكن تاثيري بر كاهش قيمت ندارد و ممكن است تا حدي روي روند افزايش قيمت تاثير بگذارد.وي افزود: اخذ ماليات يك اقدام بازدارنده موقت است ولي راه‌حل ريشه‌اي و پايدار نيست.