خرید روسری مهندس ایرانی نيروگاه آمريكا محكوم شد

یک مهندس آمریکایی ایرانی تبار روز سه شنبه به بهره برداری غیرقانونی از یک رایانه محافظت شده متعلق به بزرگترین نیروگاه هسته ای آمریکا در در ایالت آریزونا محکوم شده است.

به گزارش بي‌بي‌سي هیات منصفه دادگاهی در آریزونا، محمد رضا علوی از مهندسان سابق نیروگاه اتمی پالو ورده را در دسترسی غیرقانونی به یک رایانه برای بهره گیری از نرم افزارهای آموزشی آن مقصر شناخت.

در این حال، اعضای هیات منصفه درباره دو اتهام دیگر علوی که ربودن نرم افزار و صدور غیرقانونی آن به ایران است به توافق نرسیدند.

علوی که پنجاه سال سن دارد، قرار است بار دیگر در اول ماه اوت برای رسیدگی به این دو اتهام محاکمه شود.

دیوید لافمن وکیل مدافع علوی می گوید قصد دارد برای موکلش تقاضای استیناف کند.

دادستان ها می گویند محمد رضا علوی در سال 2006 قوانین آمریکا را نقض کرده است. به گفته آنها او در این سال پس از ترک نیروگاه پالو ورده ، یک رایانه همراه را که حاوی نرم افزارهای آموزشی و طرح های صنعتی بوده، با خود به ایران برده است.

مسوولان این نیروگاه می گویند اطلاعاتی که آقای علوی با خود به ایران برده است، هیچ گونه خطر امنیتی را متوجه آمریکا نکرده است.

اما به گفته دادستان ها هنگامی که علوی این رایانه را با خود به ایران برد و از کدهای ویژه برای استفاده از آن استفاده کرد، می دانست در حال نقض قوانین فدرال آمریکا است.

به گفته آنها، محمد رضا علوی سعی داشته با استفاده از این نرم افزارها در صنایع هسته ای ایران مشغول به کار شود.

آمریکا ایران را به تلاش برای تولید تسلیحات اتمی متهم کرده است و خواستار توقف برنامه غنی سازی هسته ای این کشور است.

اما به گفته وکیل مدافع علوی او از تحریم های تجاری ایران آگاه نبوده است و تنها به این خاطر از این نرم افزارها در ایران استفاده کرده که به سابقه 17 ساله کاری خود در پالو ورده افتخار می کرده و می خواسته آن را به خانواده اش نشان دهد.

محمد رضا علوی سال گذشته پس از این برای شرکت در جشن تولد پسرش به لس آنجلس برگشت، بازداشت شد.

قاضی پرونده علوی می تواند او را به پنج سال زندان و جریمه نقدی 250 هزار دلاری محکوم کند.