خرید روسری انتخابات داخلي حزب کاديماي اسرائيل و برکناري قريب‌الوقوع اولمرت

آخرين خبرهاي رسيده از اسرائيل، حکايت از آن دارد که حزب کاديما، آخرين رايزين‌ها را براي جانشيني اولمرت، نخست‌وزير کنوني اسرائيل انجام داده و اين هفته اين حزب با انتخابات درون حزبي، او را برکنار و جانشين وي را تعيين مي‌کند.
 
به گزارش خبرنگار «»، در اين شرايط خانم «ليوني»، وزير خارجه پر قدرت اسرائيل، از فرصت نهايت استفاده را كرده و با بيان اين‌که اکنون حزب کاديما براي حفظ مشروعيت خود، نياز به تغييرات رهبري دارد و هيچ راهي براي ابقاي اولمرت به عنوان نخست‌وزير اسرائيل باقي نمانده، عملا پاي به ميدان گذاشته و خود را مطرح كرده است.
 
او که يکي از نزديکان اولمرت است و بسياري از ارتباطات خارجي دولت اسرائيل را شخصا هدايت مي‌كند، مي‌گويد، به نظر او، حزب کاديما، نياز دارد که انتخابات مناسب را طراحي و شرايط را بازبيني نمايد.
«ايهود باراک»، وزير دفاع اسرائيل و رهبر حزب کارگر که از ائتلاف‌هاي کليدي خارج از دولت با حزب کاديماست نيز روز گذشته گفته است که حزب او خواهان انتخابات جديد است.
 
انتخابات عمومي اسرائيل در اواخر سال 2010 انجام مي‌گيرد، اما اگر اولمرت بيشترين آراي کنست را از دست بدهد، انتخابات نخست‌وزيري در زمان نزديکتري انجام خواهد شد.
اکنون ليوني و ائتلاف حزبي آنها، يعني حزب کارگر و ايهود باراک نمي‌خواهند زمينه براي يک رأي گيري عمومي فراهم شود، زيرا آنها مي‌دانند در اين رأي‌گيري عمومي، آنها بازي را به بنيامين نتانياهو، رهبر مخالفان خواهند باخت و اين شرايط براي دو حزب کارگر و کاديما مناسب نيست.
 
«اوي ديتجر»، وزير امنيت داخلي و همچنين دو عضو کابينه، يعني «شائول موفاز» و «مير شيتوريت» از رقباي جدي ليوني در حزب کاديما به شمار مي‌روند.
مشکل ديگر ليوني، نبود قوانين مربوط به جانشيني رهبري حزب کاديما در اساسنامه اين حزب است که در سال 2006 توسط آريل شارون نگاشته شده است.
 
«تالنسکي»، بازرگان صهيونيست آمريکايي، در دادگاه شهادت داده بود پولي را که نقدي به اولمرت داده است، او براي اجاره هتل‌هاي گران قيمت و همچنين استفاده از هواپيماهاي خصوصي براي کارهاي شخصي‌اش استفاده كرده و عملا براي اهداف حزبش از اين پول‌ها استفاده نكرده است.
 
در اين حال، اولمرت که اين هفته مي‌خواهد به آمريکا برود و خود را با سفرها و ملاقات‌ها با سران کشورها سرگرم كند، اعلام کرده وقتي از قدرت کنار مي‌کشد که دادگاه او را محکوم کرده باشد.
اما ليوني قصد دارد خاطرات خانم «گلدا‌ماير»، نخست‌وزير پيشين اسرائيلي‌ها را در اذهان آنها بازنمايي کند و بگويد که زنان اسرائيلي نيز مانند گلدا‌ماير مي‌توانند مقدرات حکومت صهيونيست‌ها را در دست بگيرند.
 
دورخيز خانم ليوني که از سال گذشته براي در اختيار گرفتن قدرت در اسرائيل آغاز شده بود، اکنون به مرحله نهايي خود رسيده است و با محبوبيتي که او در نزد صهيونيست‌ها دارد، به نظر مي‌رسد در انتخابات درون حزبي، گوي سبقت را از اولمرت گرفته و او را به کناري زده و با ائتلافات حزبي بتواند بدون انتخابات عمومي که حزب کاديما بازنده اصلي آن است، قدرت را در اسرائيل به دست بگيرد.