خرید روسری مالكي: قصد دارم به ايران سفر كنم

نوري المالكي اظهار كرد: براي پيگيري نتايج و دستاوردهاي سفر هيات عراقي به فكر سفر به ايران هستم.

به گزارش ايسنا، نوري المالكي، نخست وزير عراق در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط، چاپ لندن، درباره روابط با ايران و انتقادات برخي مسوولان عراقي به ايران بيان كرد: اخيرا درگيري‌هايي وجود داشت. هيات عراقي از جناح ائتلاف يكپارچه عراق به ايران رفت و آن چه كه در اختيار داشت ارائه كرد. صحبت‌هاي جدي انجام شد كه چه بسا نياز به انجام سفرهاي بعدي و رسيدن به زمينه‌هاي مشترك وجود دارد.

وي گفت: من براي پيگيري نتايج و دستاوردهاي سفر اين هيات كه نتايج مثبتي هم بود، به فكر سفر به ايران هستم؛ منافع مشترك دو كشور نيازمند همكاري است نه تبادل اتهامات و باقي ماندن شكاف بزرگي كه بر اين روابط تاثير بگذارد.

المالكي تصريح كرد: روند روابط با كشورهايي چون ايران، سوريه، عربستان و با هر يك از كشورهاي همجوار اين است كه ما آن‌ها را از تحولات، حقايق و چالش‌ها مطلع مي‌كنيم و معتقديم كه ادامه يافتن بحران‌ها به نفع منطقه نيست و اصل قيموميت و تسلط يافتن بر ديگران هم به نفع كسي نيست.

او ادامه داد: هر كسي مسوول كشورش است و عراق هم تا اندازه‌اي توانايي دارد كه نيازي به قيموميت ديگران نداشته باشد. تصميم‌گيري درباره عراق بر عهده خود عراقي‌هاست. ما همكاري با سايرين را مي‌پذيريم اما تحت قيموميت ديگران بودن را نمي‌پذيريم.

نخست‌وزير عراق درباره ميزان تاثيرگذاري ايران بر ارتش المهدي در آرام كردن اوضاع كشور بيان كرد: آن‌هايي كه ساختار شيعه و اسلامي بودن را مي‌شناسند مي‌دانند كه تاثيرگذاري‌هايي هم وجود دارد. ارتباط بين عناصر مذهب، دين و قوميت بر يكديگر تاثير مي‌گذارند همان طور كه به طور مثال مليت و قوميت عربي تاثيرگذار است.

وي ادامه داد: ايران يك كشور اسلامي است كه به داشتن گرايشات مذهبي شناخته شده است. در عراق هم گرايشات مذهبي وجود دارد. ما كسي را به طايفه‌گري دعوت نمي‌كنيم اما روابط تاريخي و فرهنگي وجود دارد و بر اين اساس، بله؛ تاثيرگذاري‌ها از روي قيموميت نيست هيچ گونه قيموميتي به ارتش المهدي و يا جناح صدر وجود ندارد اين مساله از سوي ايران و يا ديگران وجود ندارد، اما بله ايران كمك‌هايي‌ها داشته است؛ همان طور كه عربستان به برخي گروه‌هاي سني، تركيه به تركمن‌ها و اردن به بيگانگان كمك مي‌كند. اين كمك‌ها عادي است؛ اما بيش‌تر از آن را نمي‌پذيريم.