خرید روسری سفر قریب الوقوع نمایندگان 1-1+5 به ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از سفر گروه 1+5 ( نمایندگان پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان ) به تهران خبر داد.

به گزارش شبکه خبر و به نوشته رویترز ، شون مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد این سفر اواسط ماه جاری صورت خواهد گرفت.

همچنین مک کورمک افزود : خاویر سولانا ،مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با مقامات ایرانی درباره زمان ارائه بسته پیشنهادی که اروپا و غرب قصد دارند آن را به عنوان یک مشوق عملی به ایران پیشنهاد دهند به توافق رسیده اند.

وی در توضیح بندهایی که درون این بسته پیشنهادی قراردارد ، گفت : این بسته پیشنهادی در واقع همان طرح تقویت شده پیشنهادات سال 2006 است که توسط ایران رد شده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرد : قرار است این بسته توسط “خاویر سولانا” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نمایندگان بلند پایه کشورهای 1+5 به غیر از آمریکا در سفر به تهران به مقامات ایرانی ارائه شود.

کشورهای آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس به اضافه آلمان کشورهای 1+5 را تشکیل می دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه گفت : هر چند هنوز تاریخ دقیق ارائه این بسته به ایران مشخص نیست، اما فکر می کنم که در اواسط ماه ژوئن این بسته به دست مقامات ایرانی برسد.

مک کورمک درباره بسته پیشنهادی ایران نیز اعلام کرد : آمریکا در حال مطالعه این بسته است. این بسته شامل همکاری برای برقراری ثبات در خاورمیانه است اما این موضوع نیز مشخص است که تهران فعالیت هسته ای خود را متوقف نمی کند.

هر چند هنوز مفاد بسته پیشنهادی کشورهای 1+5 به ایران به طور رسمی اعلام نشده، اما دیپلمات های غربی اعلام کرده اند که این بسته شباهت زیادی به بسته پیشنهادی سال 2006 دارد، با این تفاوت که پیشنهادهای جدید از عمق بیشتری برخوردار هستند که یکی از مهم ترین آنها همکاری در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است.

بسته پیشنهادی سال 2006 شامل همکاری در زمینه تجارت در بخش هواپیماهای غیر نظامی، انرژی، کشاورزی و تکنولوژی برتر در صورت توقف غنی سازی اورانیوم از سوی ایران و آغاز مذاکرات با 1+5 بود.