خرید روسری جوانفکر: اين دولت حرف بزن کم دارد

مشاور مطبوعاتي رييس‌جمهور گفت: روزنامه‌هايي که در دوران اصلاحات شکل گرفت به دنبال اهداف سياسي بودند و کار حرفه‌اي انجام نمي‌دادند.

به گزارش ايسنا، علي‌اکبر جوانفکر در جمع خبرنگاران در مسجد حجت‌ابن ‌الحسن(ع) مشهد خاطرنشان کرد: در دوره اصلاحات شاهد رشد روزافزون و توسعه كمي روزنامه‌ها بوديم، ولي در عمق توسعه‌اي نداشتيم؛ چراكه اهداف سياسي را دنبال مي‌کردند، اين مشکل از همان زمان ريشه‌دار و عميق‌ شد، به همين دليل گاهي شاهد پيدايش روزنامه‌هايي بوده و هستيم که دغدغه کار حرفه‌اي ندارند.

وي در عين حال خاطرنشان كرد: قانون اساسي آزادي مطبوعات را تضمين کرده است، به طوري که بتوانند در اطلاع‌رساني به صورت شفاف وظيفه خود را انجام دهند و واقعيت‌ها و حقايق را منتقل و از حقوق مردم دفاع کنند. اين هدف قانونگذار بوده است ولي وقتي جريانات سياسي در رسانه نفوذ مي‌کنند، اولين اتفاقي که رخ مي‌دهد، اين اصل قانون اساسي نقض مي‌شود؛ چراكه خبرنگار و رسانه از دريچه تنگ حزب به پديده‌ها مي‌نگرند، به طوري كه آن چيزي از واقعيت‌ها را منعکس مي‌کنند که حزب به آن تکيه مي‌کند و آن‌چه را که نبايد ببيند، نمي‌بيند و انعکاس نمي‌دهد. رسانه حزبي نگاه حزبي دارد و از موضع منافع حزبي به جامعه مي‌نگرد و آن‌چه که به جامعه منتقل مي‌شود، بخشي از واقعيت يا جعل آن است.

وي درباره آسيب‌هاي ديگر ورود احزاب به رسانه‌ها گفت: در اين‌گونه رسانه‌ها چون دغدغه کار حرفه‌اي وجود ندارد، از زمان بستن صفحات روزنامه تا زمان رسيدن به دست خوانندگان 13-12 ساعت زمان مي‌برد و زماني که روزنامه به دست خواننده مي‌رسد مطالب تازه‌اي به آن‌ها منتقل نمي‌شود. هيچگونه رقابتي در اين رسانه‌ها و مطبوعات براي اطلاع‌رساني جامع، کامل و تازه‌تر به مردم وجود ندارد، در حالي که در دنيا و کشورهايي که رسانه‌ها پيشرفته‌تر هستند، رقابت جدي وجود دارد و از منابع اطلاعاتي مي‌خواهند تا به صورت اختصاصي در اختيار آن‌ها باشد، ولي براي برخي رسانه‌هاي ما چون اين رقابت وجود ندارد، از موضع طلبکارانه توقع اطلاع‌رساني از سوي منابع اطلاعات را دارند و اين به معناي آسيب است.

مشاور مطبوعاتي رييس‌جمهور ادامه داد: عده‌اي از روزنامه‌ها و رسانه‌ها مدعي هستند که چرا بخش دولتي به آن‌ها آگهي تبليغاتي نمي‌دهد. بحث اين است که در دنياي امروز براي جلب و جذب آگهي تبليغاتي بهترين اطلاعات بايد ارائه شود تا احساس شود که رسانه حرف تازه‌اي براي گفتن دارد، در ايران اين‌گونه نيست و برخي آگهي‌دهنده را تحت فشار قرار مي‌دهند.

وي در ادامه درباره راهکارهاي رفع اين آسيب‌ها گفت: راهکار دستوري نيست که دولت دستور دهد، سپس اصلاح شود، ديکته نمي‌توان کرد، از درون خود رسانه بايد خيزش و اراده‌اي صورت گيرد. در گذشته چندين مرتبه از اصحاب رسانه خواسته‌ايم كه آسيب شناسي و براي برون رفت از مشكلات راه حل ارائه کنند.

وي در عين حال گفت: تنها راه حل اين است که احزاب و گروه‌هاي سياسي بايد رسانه‌ها را به حال خود رها کنند و بايد اين اتفاق رخ دهد تا رسانه وظيفه ذاتي خود را انجام دهد، ولي تا زماني که رسانه تحت نفوذ جريانات سياسي و سوءاستفاده احزاب است، اميدي به اصلاح وضع موجود نخواهد بود.

جوانفكر در پاسخ به سوالي مبني بر وضع ساماندهي سايت‌ها اظهار کرد: وزارت ارشاد طرح ساماندهي سايت‌ها را تدوين کرده تا اين مساله را قانومند کند و از همه دعوت کرده است تا موقعيت خود را اعلام کنند، اين هدف بود و اکنون نيز در حال پيگيري است، فعلا نقصي به آن نمي‌توان گرفت.

وي با اشاره به اين‌که ” سايت‌هاي رسمي دولت يکي سايت رياست جمهوري و ديگري سايت سخنگوي دولت است” خاطرنشان کرد: سايت‌هاي ديگر ربطي به دولت ندارد و موضع دولت تنها در اين سايت‌ها اعلام مي‌شود. البته منبع خبري خبرگزاري‌هايي است که از سوي دولت مجوز گرفته‌اند و سايت‌هاي ديگر منبع خبري محسوب نمي‌شوند و اين خود نوعي نابساماني است.

وي در پاسخ به پرسشي مبني بر وضع اقتصادي کشور و برنامه‌هاي دولت عنوان کرد: برنامه‌هاي اقتصادي دولت در حال پيگيري است، در يکي دو سال ابتدايي دولت وضعيت اقتصادي را کنترل کرد ولي بعدا به مشکلاتي نظير تورم جهاني و جنگ رواني در داخل برخورد كرد، اين جنگ رواني کمک کرد تا بي‌ثباتي در وضعيت قيمت‌ها ايجاد شود.

مشاور مطبوعاتي رييس‌جمهور با اشاره به اين‌که ” سال گذشته بيش از 20 ميليارد دلار صادرات انجام شده که بسيار بي‌نظير است” اظهار كرد: اين اقتصادي که با دنيا در حال مبادله است به طور مستقيم از اقتصاد جهاني تاثير مي‌گيرد و خود را در بازار نشان مي‌دهد.

وي ادامه داد: از سويي در سه سال گذشته در ايران ثروت ايجاد شده است؛ به معني اين‌که دولت سرمايه‌هاي خود را در کل کشور به کار گرفته است، در صورتي كه در گذشته اين ثروت در جا و در دست عده‌ محدودي بود.

وي خاطرنشان كرد: در دولت نهم سه برابر دولت‌هاي قبل و بعد از انقلاب کار شده و در حوزه‌هاي مختلف داراي جهش بوديم به طوري که در بحث سيمان به زودي توليد آن به 55 ميليون تن افزايش خواهد يافت و نزديک به 40 درصد افزايش توليد خواهيم داشت.

جوانفكر افزود: جهش‌هاي دولت نهم در حوزه‌هاي مختلف اصلا قابل مقايسه با گذشته نيست و پول را وارد چرخه زندگي مردم کرده‌ايم. کاهش سود بانکي به معني افزايش سرمايه‌گذاري در کارهاي توليدي است و اين اتفاق افتاد که سرمايه‌هاي مردم به سمت کارهاي اساسي هدايت شد، در گام بعدي نرخ بانکي تک رقمي مي‌شود.

وي با تاکيد بر اين‌که ” در کشور ثروت ايجاد شده و در پي آن تورم ايجاد مي‌شود” گفت: تورم في‌ نفسه بد نيست و برخي تورم‌ها خوب و برخي تورم‌ها بد است. تورم در کارهاي لوکس اشکالي ندارد، تورم جايي بد است که به اقلام مورد نياز مردم مربوط مي‌شود که در اين زمينه دولت تلاش مي‌کند كاهش يايد.

وي ادامه داد: در بحث پودر لباسشويي دولت ورود نداشته است، احتکار عده‌اي، کمبود مصنوعي و افزايش قيمت را در پي داشت و دولت با اين وضع، سوبسيد اين كالا را برداشت تا در جاي ديگر مورد استفاده قرار دهد، به زودي بازار از انواع پودرهاي شوينده پر خواهد شد.

مشاور مطبوعاتي رييس جمهور گفت: فعاليت‌هاي دولت به نحو مطلوب به گوش مردم نمي‌رسد؛ بنابراين روابط عمومي‌ها را فعال کرده‌ايم. طيف کمي از رسانه‌ها اقدامات دولت را منعکس مي‌کنند و بخش صدا و سيما نيز فعاليت آن‌چناني ندارد و در اختيار دولت نيست و در برخي موارد آسيب‌زننده است.

وي در پاسخ به سوالي درباره توقيف سه روزه يك خبرگزاري گفت: در پنج روز گذشته در تهران نبودم ولي از طريق SMS مطلع شدم که خبرگزاري فارس گزارشي را مبني بر اين‌که پرويز داوودي جانشين مظاهري در بانک مرکزي شده، ارسال كرده است كه در پي اين خبر طي سه روز به حالت تعليق درآمده است. در کار اطلاع رساني دو اصل صحت و سرعت بايد مورد توجه قرار گيرد، اگر خبر بي‌اساس باشد، اعتبار رسانه از بين مي‌رود. هميشه بايد اصل بر اين باشد که صحت خبر مقدم بر سرعت است. در اين ماجرا به مساله صحت خبر توجه نشده و اين اقدام به طور ذاتي به اعتبار آن خبرگزاري آسيب رساند، البته براي هر رسانه‌اي اين اتفاق رخ دهد، توقيف در پي خواهد داشت. اين برخورد يک تجربه جديد و درس عبرتي براي اين خبرگزاري در عرصه رسانه شد که ضعف خود را شناسايي کند و ديگر آن را تکرار نکند و پيامي كه براي جامعه رسانه‌اي کشور دارد اين است که با مراقبت بيشتر، به اصل صحت توجه بيشتري کنند.

وي درباره تعامل و توقعات دولت از مجلس هشتم گفت: ترکيب مجلس هشتم طيفي از نمايندگان مجلس گذشته و نمايندگان جديد است که اميدواريم با انتخاب هيات رييسه جديد، آن‌ها در کنار دولت با همکاري و همياري در جهت مشکلات جامعه حرکت کنند و انتظار همراهي و همکاري از مجلس هشتم داريم.

جوانفكر گفت: اين دولت از روز اول آستين‌ها را بالا زده و در حال کار است و وارد مجادلات سياسي ـ چيزي که در گذشته باعث فرصت‌سوزي شد ـ نشده است. اميدواريم با همين روحيه به اهداف خود برسد، دولت در انجام کارهاي تبليغاتي ناتوان است و به سمت کار گرايش دارد تا گفتن. آدم حرف بزن در دولت کم است، بر خلاف دولت گذشته که حرف بزن زياد داشت اين دولت حرف بزن و سخنگو کم دارد.

وي ادامه داد: اميدواريم در سايه همکاري از سوي مجلس بتوانيم گام‌هاي بلندي را در حوزه اقتصاد برداريم و مجلس هشتم در انجام وظايف خود کارهاي نظارتي را افزايش دهد.

وي خاطرنشان کرد: در حوزه مطبوعاتي مهمترين کار اين است که به سمت اصلاح وضع کنوني حرکت کنيم و مجلس هشتم نيز در اين رابطه کمک کند تا معضل چنبره احزاب بر رسانه‌ها را حل کند.