خرید روسری سفر نخست وزیر عراق به تهران

نوری المالکی نخست وزیر عراق بعد از ظهر امروز در راس هیاتی بلندپایه به تهران وارد خواهد شد.

به گزارش مهر، سفر نخست ‌وزیر عراق به تهران در حالی انجام می شود که بر اساس نظر اغلب تحلیل گران موضوع عقد قرارداد نظامی و امنیتی بلندمدت میان آمریکا و عراق، در ردیف مهمترین موضوعاتی قرار دارد که مالکی در تهران درباره آن با مقامات ایرانی گفتگو خواهد کرد.

آنگونه که محمد مجید الشیخ، سفیر عراق در تهران نیز در جریان کنفرانس خبری اخیر خود اعلام کرده، بغداد نگرانی های تهران در خصوص این قرارداد استعماری را درک می کند و مالکی در جریان سفرش به ایران و دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی، رئیس جمهور و سایر مقامات کشورمان به توضیح مواضع بغداد در این باره خواهد پرداخت.

ازسوی دیگر این مقام بلندپایه عراقی درجریان سفر خود به ایران که با دعوت رسمی محمود احمدی نژاد صورت می گیرد، ضمن بررسی راهکارهای گسترش روابط و مناسبات سیاسی و اقتصادی دو کشور درباره مکانیزم های عملیاتی کردن یادداشت تفاهم های امضا شده بین دو طرف به گفتگو خواهد پرداخت.

گفته می شود وزیران امور خارجه، نیرو و نفت عراق نیز نوری مالکی را درسفر به ایران همراهی خواهند کرد که براین اساس انتظار می رود مذاکرات روزهای آتی ایران و عراق صرفا در چارچوب های سیاسی خلاصه نگردد.

جلال طالبانی، رئیس جمهور عراق نیز در اظهار نظری در این خصوص گفت: هدف از سفر نخست وزیر کشورش به جمهوری اسلامی ایران توسعه و تقویت روابط دوجانبه است.

به رغم خبرسازی رسانه های غربی و طرح اتهامات بی پایه و اساس علیه نوع ایفای نقش ایران در تحولات عراق، این مقام بلند پایه عراقی از حمایت ایران از امنیت و آبادانی عراق و ایستادن تهران در کنار نیروهای اصیل عراقی در دوره مبارزه علیه رژیم سابق این کشور قدردانی کرد.

به نظرمی رسد با توجه به تداوم تاکید مقامات عراقی برلزوم ادامه گفتگوهای ایران وآمریکا در خصوص مسائل مربوط به عراق، این موضوع نیز از جمله محورهای مذاکرات مالکی با مقامات کشورمان باشد.