خرید روسری کشتار شيعيان يمن به دست وهابيون در سكوت خبري

نبرد هفته گذشته شيعيان يمني براي کنترل کوهستان‌هاي پيرامون شهر «صنعا» و همچنين فرودگاه اين شهر که با حمله هواپيماهاي ارتش يمن و توپخانه اين ارتش همزمان شده بود، به کشته شدن شماري از شيعيان و همچنين نيروهاي وهابي ـ که از سوي عربستان سعودي حمايت مي‌شدند ـ انجاميد.به گزارش سرويس بين‌الملل «» به نقل از «واشنگتن‌پست»، گروه شيعيان يمني که به «هاشمي» معروفند، براي بيش از يک‌هزار سال بر اين کشور کهن سيطره داشته‌ و بر آن فرمانروايي مي‌كردند تا اين كه در سال 1962، گروهي از افسران شيعي و سني، کودتاي نظامي در اين کشور انجام به راه انداختند که منجر به قدرت يافتن «علي عبدالله الصالح»، رئيس‌جمهور کمونيست اين کشور ـ که خود از شيعيان زيدي است ـ شد.

22 مفتي وهابي در کشور عربستان سعودي، در آخرين اعلاميه‌اي که صادر كردند، علاوه بر مقاومت اسلامي حزب‌الله در لبنان، شعيان يمني را نيز به باد اتهامات فراوان گرفته و اعلام نمودند: همان‌گونه که حزب‌الله در لبنان و ديگر پيروان آنها در عراق، مي‌خواهند بر سرزمين‌هاي سني‌نشين سيطره يابند، شيعيان يمني نيز مي‌خواهند بر کشور يمن سيطره داشته باشند؛ بنابراين بايد با آنها مقابله كرد.سال گذشته، وزير دفاع يمن، به اصطلاح فتوايي منتشر نمود که بنا بر آن، به سني مذهبان گفته شده بود عليه شيعيان شمال يمن، اقدام نظامي كنند. اين در حالي است که در کشور 23 ميليوني يمن، شيعيان تقريبا در اکثريتند. هرچند از آغاز سال 2004 که درگيري‌ها در منطقه مرزي عربستان با يمن آغاز شده، بيش از دو هزار تن از دو طرف سربازان و شيعيان کشته شده‌اند، اما تاكنون آمار دقيقي در اين زمينه انتشار نيافته است.اکنون جاده‌هاي منتهي به شمال يمن از ماه‌هاي گذشته کاملا بسته‌اند و برآورد مي‌شود که صد تن از شيعيان، آواره و بي‌خانمان شده‌اند. همچنين بنا بر آمار، از هر هفت نفر، يک نفر در اين درگيري‌ها ـ که از دو ماه پيش آغاز شده ـ کشته يا زخمي شده‌اند.اين در حالي است كه دولت يمن، مانع رفت‌و‌آمد خبرنگاران به شمال اين کشور مي‌شود و به آنها گفته است که دنيا، نيازي ندارد مطالب خبرنگاران را درباره استان صعدا بشنود.دادستان يمن، براي خبرنگاران و عکاساني که از دهکده‌هاي با خاک يکسان شده، عكس و گزارش تهيه كرده‌‌اند، مجازات‌هاي سنگيني تعيين نموده است.دو نفر که درباره استان صعدا سخن به ميان آورده بودند نيز به مجازات مرگ محکوم شده‌اند. همچنين در اين زمينه، «عبدالکريم الخيواني» ناشر، قرار است فردا به دليل انتشار اطلاعات به مجازات مرگ محکوم شود.يکي از معلمان شيعه در صنعا مي‌گويد: اگر يک گربه در لبنان بميرد، همه دنيا آگاه مي‌شود، اما در اينجا که اينچنين شيعيان را به خاك و خون مي‌كشند و هيچ کس کمکي نمي‌کند.«بدرالدين الحوثي»، رهبر شيعيان يمني که مبارزات خود را عليه رژيم قبلا کمونيست، ولي اکنون طرفدار غرب «علي عبدالله الصالح» آغاز كرده بود، از شعار «خدا بزرگ است» و «مرگ بر آمريکا» و «مرگ بر اسرئيل» و «اسلام پيروز است» استفاده مي‌كرد. او در جريان گفت‌وگوهايي که با دولت يمن داشت، ناجوانمردانه هدف قرار گرفت و در سال 2005 ترور شد.بنا بر اين گزارش، دولت سعودي، فشار سنگيني بر دولت يمن آورده تا اين نيروهاي مبارز را هرچه بيشتر سرکوب كرده و حتي وهابيون را از افغانستان و نقاط ديگر فراخوانده تا اين دولت را در اين امر ياري رسانند، زيرا مناطق نفتي در جنوب عربستان که عمدتا شيعه‌نشين هستند، هم‌مرز شمال يمن است که نيروهاي شيعه آنجا با دولت يمن درگيرند.هم‌اكنون برخي معتقدند، دولت سعودي، بيش از دولت يمن، خواهان نابودي شيعيان يمني است.
 
گفتني است، طبق اطلاعات دايرة‌المعارف ويكي‌پديا، 45 درصد يمن را اهل سنت تشكيل مي‌دهند كه حدودا 25 درصد جمعيت يمن مذهب شافعی، 5 درصد مالکی و 15 درصد نیز مذهب حنفی دارند.
اما شیعیان یمنی بين 42 تا 46 درصد جمعيت را تشكيل مي‌دهند با اين تفصيل که بین 32 تا 38 درصد شیعه زیدی، 4 درصد شیعه جعفری و 6 درصد هم شیعه اسماعیلی هستند.
سنی ها معمولا در جنوب کشور یمن زندگی می کنند اما شیعیان زیدیه در شمال اين کشور بسر می‌برند و شیعیان جعفری و اسماعیلی نیز در مرکز کشور در شهرهای صنعا و ماریب زندگی می کنند.