خرید روسری ديدار سفير عراق و اوباما در آمريكا

سفير عراق در واشنگتن با اوباما ديدار كرده و در خصوص حضور نيروهاي آمريكايي در عراق با وي گفت‌وگو كرد.

به گزارش ايسنا به نوشته‌ روزنامه‌ الشرق الاوسط -چاپ لندن- سمير الصميدعي سفير عراق در واشنگتن، در جمع خبرنگاران در مقر سفارت عراق در واشنگتن، از ديدارش با باراك اوباما نامزد دموكرات رياست جمهوري آمريكا پرده برداشت.

وي از درك بالاي اوباما نسبت به مسايل و تحولات موجود در اين ديدار كه به بررسي اوضاع عراق و آينده‌ حضور نيروهاي آمريكايي در اين كشور اختصاص داشت، خبر داد.

الصميدعي تصريح كرد كه در اين ديدار اوباما را در جريان آخرين تحولات عراق قرار داده و دو طرف ضمن توافق در خصوص انجام يك ديدار ديگر، درباره‌ سفر تابستاني اوباما به عراق گفت‌وگو‌ كردند.

وي هم چنين پيش بيني كرد كه اوباما در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري آمريكا تدابيري اتخاذ نمي‌كند كه به شكست آمريكا در عراق منجر شود.

سفير عراق در واشنگتن در عين حال تاكيد كرد كه مسلما هر يك از نامزد‌هاي رياست جمهوري آمريكا پس از انتخابات، در مواضع خود تجديد نظر خواهند كرد.

وي در خصوص اظهارات اوباما مبني بر عقب نشيني فوري نيروهاي آمريكايي از عراق در صورت موفقيتش در انتخابات رياست جمهوري، گفت: چنانچه چنين امري روي دهد شكاف بزرگي در كشور ايجاد مي‌شود و تمامي دستاوردهاي بوجود آمده در عراق تهديد خواهد شد.

الصميدعي در عين حال عنوان داشت كه اوضاع امنيتي عراق نسبت به گذشته متفاوت شده و موضوع سازمان دهي نيروهاي عراقي نيز نيازمند اعطاي فرصت و زمان بيشتر است.

وي افزود: عراق هرگز نمي‌تواند طرح سازماندهي سلاح‌هاي هوايي‌اش را تا پيش از سال 2018 تكميل سازد و كمبود‌هاي زيادي در اين خصوص وجود دارد كه بايد جبران شود.

الصميدعي در خصوص توافقنامه‌ همكاري‌هاي طولاني مدت بين عراق و آمريكا پيش بيني كرد كه اين توافقنامه تا پيش از ماه ژوييه به امضا برسد و هدف از آن سازماندهي حضور نيروهاي خارجي در عراق، توسعه حاكميت عراق و عدم تكرار حوادثي هم چون اقدامات شركت‌هاي امنيتي آمريكا در عراق است.

سفير عراق در واشنگتن به وجود برخي مخالفان نسبت به اين توافقنامه در داخل و خارج از عراق اعتراف كرد.