خرید روسری مستندسازان بحران در دارفور

گروه مستندسازان بحران به سودان اعزام شدند.

به گزارش روابط عمومي مرکز فرهنگي ميثاق، سيدسليم غفوري و محمود رمک، دو تن از مستندسازان اين مرکز، به ايالت دارفور، منطقه بحراني غرب سودان، اعزام شدند.

کشور سودان به عنوان بزرگترين کشور عربي- اسلامي شمال آفريقا، بعد از انقلاب 1989 با اجراي احكام شريعت اسلامى و مشى ضد استعمارى، همواره كانون فشارهاى داخلي و خارجي بوده است. بحرانهاى مختلف داخلى در مناطق مسيحى‏نشين جنوب با حمايت از حركت جدايى‏طلبانه «جان گارانگ» و تحت پوشش فعاليت‏NGO هاى مختلف مسيحى و حقوق بشرى، بحران در شرق سودان و بحران دارفور با حمايت از شورشيان آفريقايى‏تبار، از جمله اين درگيريهاست که تاکنون ميليونها تن را کشته و بي خانمان کرده است.

منأقشه دارفور به بهانه آنچه که تبعيض دولت سودان در منابع اقتصادى بين آفريقايى تباران و اقليت عرب تبار اين منطقه ناميده ميشود آغاز شد؛ يکى از پيچيده ترين بحرانهاى موجود در کشور سودان است. براساس آمارهاي بين المللي، اين درگيريها که ميان شبه نظاميان تحت حمايت دولت و گروه هاي شورشي منطقه غربي سودان در جريان است؛ از فوريه سال 2003 آغاز شد‌ و به عنوان يکي از بزرگترين فجايع انسانى قرن حاضر، موجب کشته شدن بيش از 300 هزار نفر و آوارگى بيش از 2 ميليون انسان شده است که اکثر آنها را مسلمانان دارفور تشکيل مى‌دهند.

به نظر مي‌رسد، در کنار اين حوادث تكان‏دهنده‏ كه همزمان با پيشبرد مذاكرات صلح در جنوب، غرب كشور را درگير بحرانى حاد نموده است به گونه‏اى كه اخيرا بحران منطقه‏اى دارفور در سطح وسيعى به مسئله بين‏المللى تبديل و در شوراى امنيت سازمان ملل مطرح شد، برخي کشورهاي غربي با اعمال فشار و تحريم عليه حكومت سودان خواهان كنترل برمنابع نيل، نفت، اورانيوم و زمين‌هاى حاصلخيز در كنار استعداد رو به پيشرفت اين كشور است.

گفتني است، مرکز فرهنگي ميثاق؛ از سال‌ها پيش با راه‌اندازي واحد «مستندسازان بحران»، اقدام به اعزام گروه‌هاي مستندساز به نقاط بحراني منطقه و دنيا نموده است. حضور در بحران لبنان و سومالي که منجر به مجروح شدن يکي از اعضاي گروه شد از آخرين اقدامات اين گروه است که در کارنامه خود دارد.