خرید روسری هزینه هنگفت غيبت نمايندگان مجلس هفتم

نماينده تفت و ميبد در مجلس گفت: مجموعا 3265 مورد غيبت و 6664 تاخير در مجلس هفتم ديده شد كه طبق محاسبه، خسارت ناشي از آن بالغ بر 206 ميليارد تومان ‌مي‌شود.

به گزارش فارس، سيد جلال يحيي زاده نماينده مردم تفت و ميبد در مجلس شوراي اسلامي به عنوان سومين ناطق پيش از دستور جلسه امروز سه‌شنبه مجلس هشتم با تقدير از عملكرد حدادعادل در رياست مجلس هفتم گفت: از اشتباهاتي كه احيانا مرتكب شدم و پاي حساب حداد گذاشته‌اند، معذرت خواهي مي كنم.
وي همچنين در خصوص رياست لاريجاني بر مجلس هشتم اظهار داشت: اميدوارم ايشان كه در بيت عدالت، قداست و فقاهت پا به عرصه‌ گيتي نهاده و در بيت حكمت و همت وارد گرديده، با همتي بلند، عادلانه و حكميانه، دوران مسئوليت را سپري كند.
نماينده تفت و ميبد ادامه داد: تاكنون هر گاه در مورد نظارت مجلس سخن گفته شده نظارت از مجلس بوده است كه البته امر بسيار مهمي است، ولي در عين حال به نظر مي رسد پيش و بيش از نظارت از مجلس بايد بر مجلس نيز نظارت شود.
يحيي زاده اضافه كرد: چگونه ممكن است دستگاهي كه مدعي نظارت بر همه دستگاه‌ها جهت اصلاح آنهاست، خود مورد هيچگونه نظارتي نباشد؟
وي اضافه كرد: آيا تعجب‌آور نيست كه بالاترين جايگاه نظام، تحت نظارت جمعي از فقهاي عادل، در مجلس خبرگان قرار گيرد ولي بر نماينده مجلس، هيچگونه نظارت قانونمندي وجود نداشته باشد؟
يحيي زاده در ادامه با ارائه پيشنهاداتي در اين زمينه اظهار داشت: فقدان نظم و انضباط ، يكي از مشكلاتي است كه مجلس را به شدت تضعيف كرده است، اين مشكل حتي در مجلس هفتم كه آمده بود تا اين عيب را برطرف كند، به نحو خجالت‌آوري وجود داشت.
وي افزود: در 44 ماه از آن دوره، مجموعا 3265 مورد غيبت و 6664 تاخير ديده مي‌شود كه موجب 114 ساعت تاخير در شروع جلسات شد كه طبق محاسبه، خسارت ناشي از آن بالغ بر 206 ميليارد تومان ‌شد.
نماينده مردم تفت و ميبد اظهار داشت: مجلسي كه دقت زيادي صرف بعضي كارهاي جزيي همانند تغيير ساعت به دليل خسارت به بيت‌المال مي‌كند آيا زشت نيست كه خود چند برابر خسارت بزند؟ البته اگر غيبت‌ها و تاخيرهايي كه به عنوان مرخصي تلقي شده اضافه كنيم، وضعيت وحشتناك‌تر نيز مي‌شود.
يحيي زاده پيشنهاد كرد كه در پايان هر اجلاس سالانه مجلس، تعداد غيبت‌ها، تاخيرها و مرخصي‌ها بويژه مرخصي‌هاي مربوط به سفرهاي خارجي هر نماينده به اطلاع عموم رسانده شود.
وي گفت: نماينده‌اي كه وظيفه وكالت مردم را به عهده گرفته است چرا گاهي بعضي مسئوليت و مشغوليت‌هاي ديگر به عهده مي‌گيرد؟ چرا بايد به تدريس يا تحصيل مشغول باشد؟ چرا بعضي نماينده‌ها در طي 4 سال مداركي مي‌گيرند كه اگر وكيل نبودند، گاهي بايد چند برابر آن وقت صرف مي‌كردند تا آن مدرك را بگيرند.
نماينده مردم تفت و ميبد افزود: براي جلوگيري از ورود به مسايل جزئي يا اجرائي يا انحرافي ضرورت دارد هر چه سريع‌تر نقشه راه و برنامه چهارساله با تبيين اولويت‌هاي اصلي كشور در بعد تقيين و نظارت تهيه شده و مورد عنايت همه ما قرار گيرد.
يحيي زاده گفت: در نظام پارلماني، تحزب يك ضرورت است كه متاسفانه در مجلس چنين چيزي به شكل تعريف شده و رسمي وجود ندارد، در اين شرايط فراكسيون‌ها مي‌توانند اين خلاء را پر كرده و موثر باشند البته مشروط به اينكه با اراده مجلس، شكل بگيرند و اعضا آن پايبند و معتقد به اهداف و سياست‌ها و برنامه‌هاي آن باشند.
وي خاطر نشان كرد: رعايت شايسته سالاري در توزيع مسوليت‌هاي مجلس و كميسيون‌ها و كميته‌ها ،حداقل در بعضي از موارد يك حلقه مفقوده نهاد قانونگذار است كه شايسته است با اصلاح آيين‌نامه اين اشكال و ساير اشكالات هر چه سريع‌تر برطرف شود.
نماينده مردم تفت و ميبد با ابراز اميدواري در مورد رفع مشكلات خصوصا گراني توسط دولت گفت: اميدوارم دولت در مورد كاهش خسارت خشكسالي و حل مشكل اين گراني‌ها و بالاخص گراني‌هاي نشأت گرفته از واسطه‌هاي سودجو و از خدا بي خبر رها شده است، قاطعانه عمل كند.

يحيي زاده در پايان درگذشت همسر تابش نماينده مردم اردكان را تسليت گفت.