خرید روسری طرح 3مرحله‌اي آتش‌‌بس حماس و اسرائيل

منابع آگاه از طرح سه مرحله‌اي مصر براي توافق آتش‌بس حماس و رژيم صهيونيستي با يكديگر خبر دادند.

منابع آگاه در گفت‌وگو با روزنامه سعودي “عكاظ” از يادداشت غيررسمي مصر كه درباره آتش‌بس بين نوار غزه و فلسطين اشغالي ارائه شده، خبر دادند.
بر اساس اين طرح در مرحله اول آن، حماس و گروه‌هاي فلسطيني ديگر در نوار غزه حملات موشكي خود عليه رژيم صهيونيستي را متوقف كرده و ارتش اين رژيم نيز از حملات نظامي عليه نوار غزه دست بر مي‌دارد اما هنوز اجازه به اسارت گرفتن مبارزان فلسطيني در كرانه باختري را دارد.

در مرحله دوم، رژيم صهيونيستي تسهيلاتي را در امور گذرگاه‌هاي منتهي به نوار غزه در مرز با فلسطين اشغالي ايجاد كرده و اجازه ورود كاميون‌‌هاي حامل كالا به نوار غزه را مي‌دهد.
در مرحله سوم، رژيم صهيونيستي مساله گشايش گذرگاه رفح در صورت پيشرفت امور و تضمين امنيتي حماس را بررسي مي‌كند.
اين منابع اعلام كردند، در صورتي كه اسرائيل قول گشودن گذرگاه رفح را دهد مصر نيز قول مي‌دهد پيشرفت قابل توجهي در مساله آزادي گلعاد شاليت”، نظامي اسرائيلي در گروگان گروه‌هاي فلسطيني ايجاد شود.

اين منابع افزودند، در صورتي كه حماس پاسخ مثبت به اين طرح دهد، اسرائيل نيز مجبور مي‌شود براي حل و فصل مساله و آرام سازي اوضاع با آن موافقت كند حتي اگر با برخي از شروط آن موافق نباشد.
منابع آگاه تاكيد كردند، اسرائيل نمي‌‌تواند رضايت جامعه بين‌المللي در حمله گسترده به نوار غزه را جلب كند و تنها در صورتي كه تمام تلاش خود را براي آتش‌بس با حماس به كار بسته و به نتيجه نمي‌رسيد آن وقت گزينه نهايي “جنگ گسترده” قابل قبول مي‌شد.

“خالد مشعل”، رئيس دفتر سياسي جنبش حماس ديروز در كنفرانس خبري گفت، اسرائيل با رد آزادي اسراي فلسطيني مذاكرات براي آزادي شاليت را به حال تعليق درآورده است.
حماس در آوريل گذشته با ميانجيگري مصر ليست 450 نفري از اسامي اسراي فلسطيني را به رژيم صهيونيستي ارائه داده و خواستار آزادي آنها در قبال آزادي گلعاد شاليت شده است.

حماس در جريان بررسي آتش‌بس تاكيد كرده است، مساله آزادي نظامي اسرائيلي ربطي به آتش‌بس ندارد و پرونده آن بايد جداگانه مورد بررسي قرار گيرد.