خرید روسری وزارت خارجه و کشور، به متحدان حزب‌الله رسيد

بنا بر آخرین اطلاعات به دست آمده، در ادامه رایزنی‌های گروه‌های لبنانی برای تشکیل دولت وحدت ملی، درباره واگذاری وزارت امور خارجه و وزارت کشور به گروه 8 مارس (حزب‌الله و متحدان) و وزارت دارایی و دفاع به گروه 14 مارس، توافق به دست آمد.

به گزارش مهر به نقل از روزنامه «الدیار»، در حالی که دولت جدید لبنان در آستانه تشکیل شدن است، منابع آگاه اعلام کردند: بنا بر اطلاعات به دست آمده،‌ چهار وزارتخانه مهم و پایه‌ای بین گروه‌های مخالف و موافق تقسیم شده است.

بنا بر این اطلاعات، وزارتخانه‌های کشور و خارجه به گروه 8 مارس(حزب الله و متحدان)و دو وزارت دارایی و دفاع به گروه 14 مارس داده شد.

در ادامه این خبر آمده است؛ دو وزارت دفاع و کشور در عین حال که به دو گروه 8 مارس و 14 مارس اختصاص می‌یابد، در صورتی که وزارت دفاع به «الیاس المر»، از اعضای 14 مارس و وزارت کشور به جناح «میشل عون» (جریان ملی آزاد) داده شود، این دو وزارتخانه به «میشل سلیمان»، رئیس‌جمهوری لبنان، نزدیک خواهد شد.

این امر در صورتی محقق می‌شود که جریان المستقبل با اعطای وزارت کشور به جناح میشل عون موافقت نماید.

اما در سطح تقسیمات طایفه‌ای وزارتخانه‌ها، وزارت امور خارجه به شیعیان، وزارت دارایی به اهل تسنن و وزارت کشور به جناح میشل عون و وزارت دفاع به میشل سلیمان داده می‌شود.

منابع آگاه همچنین خاطرنشان کردند: تماس‌های فشرده‌ای در ساعت‌های گذشته در رابطه با روند تشکیل دولت جدید لبنان انجام شد، به گونه‌ای که «شیخ خلیفه بن حمد آل ثانی امیر» قطر شخصا با میشل سلیمان رئیس‌جمهوری، «نبیه بری» رئیس پارلمان و «فواد سنیوره» مأمور به تشکیل دولت جدید و همچنین میشل عون رئیس جریان آزاد ملی لبنان تماس گرفت.

روز یکشنبه پنجم خرداد(25 می)، لبنان پس از تقریبا شش ماه خلأ ریاست‌جمهوری و بیش از 18 ماه بحران سیاسی، با انتخاب میشل سلیمان فرمانده ارتش به عنوان رئیس‌جمهوری جدید که توانست آرای اکثریت 118 نماینده از تعداد 127 نفر را به دست آورد؛ دوران ثبات سیاسی خود را آغاز کرد.

بنا بر توافقات به عمل آمده قرار شد؛ دولت وحدت ملی بر اساس اختصاص 16 وزیر به جریان حاکم موسوم به 14 مارس و 11 وزیر به گروه هشت مارس و سه وزیر به رئیس جمهور تشکیل شود.