خرید روسری سولانا: بسته ایران ارزشمند است

جلیلی و سولانا از مشترکات بسته های ایران و 1 +5 استقبال و در مذاکرات امروز خود در تهران تاکید کردند با نگاه مثبت می توانند به نقاط مشترک برسند.

به گزارش خبرگزاری مهر،‌ خاویر سولانا نماینده سیاسی امنیتی اتحادیه اروپا به همراه مدیران کل کشورهای آلمان، فرانسه، انگلیس، چین و روسیه بعد از ظهر امروز شنبه با سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار جلیلی تاکید کرد: رویکرد جمهوری اسلامی ایران در ارائه بسته پیشنهادی به کشورهای جهان یک رویکرد راهبردی است که نگاه دراز مدت به منافع همه کشورها دارد.

وی با اشاره به رویکرد همه جانبه و بلند مدت جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با کشورهای مختلف جهان گفت : لازمه ورود به فضای جدید مذاکرات ، شناخت شرایط و ظرفیت های جدید جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان است.

جلیلی ابراز امیدواری کرد که ارائه بسته های متقابل ایران و 1 + 5 بتواند نقطه اتکای مناسبی برای آغاز دور جدید مذاکرات جهت رفتن به سوی جهانی آکنده از صلح و امنیت برای همه باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت : جمهوری اسلامی ایران از هر تلاشی که در جهت رفع نگرانی کشورهای مختلف جهان درباره موضوعات متفاوت انجام شود استقبال می کند.

جلیلی گفت : جمهوری اسلامی ایران علاوه بر تداوم همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی ، آمادگی دارد مذاکرات سازنده با کشورهای مختلف جهان را بر مبنای نکات مشترک بسته های طرفین را از سر بگیرد.

وی افزود : نکات مشترک بسته های ایران و 1 + 5 می تواند مسیر جدید دیپلماسی بسته ها را باز کند.

سولانا نیز در این دیدار مفاد بسته پیشنهادی شش کشور به همراه نامه وزرای خارجه آنان را برای دبیر شورای عالی امنیت ملی تشریح کرد و اظهارداشت : شش کشور بسته پیشنهادی ایران را به دقت بررسی کرده اند و ارزش زیادی برای بسته پیشنهادی ایران قایل هستند.

وی تصریح کرد: دیدگاه 1 + 5 نسبت به سرفصلهای بسته پیشنهادی ایران مثبت است .

سولانا تاکید کرد : شش کشور ضمن استقبال از نکات ارزشمند بسته جمهوری اسلامی ایران، تردیدی برای آغاز گفتگوها ندارند و خواستار از سرگیری سریعتر مذاکرات درباره مشترکات مورد قبول طرفین هستند .

همچنین طرفین اشاره کردند که زمینه مشترکی در بسته های ایران و 1 +5 وجود دارد.

در این مذاکرات نمایندگان 5 کشور روسیه ، چین ،‌فرانسه ،‌انگلیس و المان نیز دیدگاههای خود را درباره بسته پیشنهادی ایران و شش کشور مطرح کردند و از مذاکره درباره مشترکات دو بسته استقبال کردند.